Sezon grypowy stał się już faktem. Wirus grypy atakuje coraz więcej osób. Już we wrześniu do lekarzy trafiło aż 648 502 osób z objawami grypy lub chorób grypopodobnych. W tym, blisko 1500 osób wymagało hospitalizacji. Statystyki są niepokojące, gdyż rok temu, w analogicznym okresie ta liczba była o blisko 1/3 mniejsza.
Wirus grypy – niebezpieczne powikłania
Bardzo ważnym jest, o co też apelują eksperci, by nie ignorować objawów wskazujących na możliwość zachorowania na grypę, gdyż wiąże się ona z możliwością wystąpienia bardzo groźnych powikłań pochorobowych, zagrażających życiu. Październik to idealny moment na wdrożenie profilaktyki, dlatego warto pamiętać, że każda wizyta w placówce medycznej powinna zakończyć się szczepieniem. Koszt szczepionki jest niewielki w porównaniu do kosztów leczenia samej choroby i jej powikłań, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.
Grypa często mylona z przeziębieniem
Niebezpieczeństwo polega na tym, że grypa, szczególnie w swojej początkowej fazie, jest bardzo często mylona z przeziębieniem. Tymczasem, choroba ta może mieć bardzo poważne powikłania. Szczególnie narażone na nie są osoby z grup ryzyka tj. przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo – naczyniowego, cukrzycy, a także osoby starsze i dzieci. Eksperci są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Skutkuje ona powikłaniami pogrypowymi, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Najlepszą metodą zapobiegania zarażenia wirusem grypy oraz uniknięcia powikłań są szczepienia profilaktyczne, których skuteczność wynosi aż 70 – 89%.
Wirus grypy – szczepionki czterowalentne
Szczepionki czterowalentne to tegoroczna nowość. W tym roku pacjenci mają możliwość po raz pierwszy z nich skorzystać. To innowacyjne rozwiązanie stanowi obecnie najszerszą możliwą ochronę przed grypą, ponieważ zawierają dwa szczepy wirusa grypy typu A i dwie linie wirusa grypy typu B. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wydali specjalne rekomendacje, które otrzymali wszyscy uczestnicy Flu Forum. Na świecie szczepionki czterowalentne są powszechnie rekomendowane przez najważniejsze instytucje zdrowia publicznego. W Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Australii są refundowane dla pacjentów z grup ryzyka.
Wirus grypy – objawy
Niestety, jak już zostało wspomniane wyżej, objawy grypy są często mylone ze zwykłym przeziębieniem. Można tu wymienić m.in. wysoką gorączkę, bóle mięśni i głowy oraz ogólne złe samopoczucie. Jak zatem rozpoznać zakażenie wirusem grypy? Grypa atakuje nagle. Towarzyszy jej gorączka, często wyższa niż 39 stopni. Bolą nas mięśnie, stawy oraz głowa. W przeciwieństwie do przeziębień, podczas grypy rzadko występuje katar, a typowym objawem jest suchy męczący kaszel. Należy też pamiętać, że grypę można przebyć bezobjawowo lub z niewielkimi objawami. To jak przebiega choroba nie oznacza jednak, że nie rozsiewamy wirusów i nie jesteśmy zagrożeniem dla naszych bliskich oraz osób znajdujących się w naszym otoczeniu. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka wirusa grypy.
„Wiele osób nie umie odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu wirusa grypy. Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Bardzo często jest to bezskuteczne i choroba nie ustępuje. Dopiero wtedy pacjent idzie do lekarza, traktując to jako ostateczność. Przedłużająca się choroba może prowadzić do groźnych powikłań pogrypowych, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a niekiedy życia. Dlatego zachęcam wszystkich do szczepień przeciw grypie, które są najlepszą metodą na poprawienie odporności, a także uniknięcie powikłań” – powiedział prof. dr hab. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Tak jak w przypadku wszelkich chorób, kluczowa jest właściwa diagnoza,odpowiednio szybkie rozpoznanie objawów, a także podjęcie działań profilaktycznych, które pomogą uniknąć jakże niebezpiecznych powikłań pogrypowych. Szansę na to dają szczepienia przeciw grypie. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zalecają je szczególnie w okresie jesienno-zimowym, a ze względu na to, że sezon infekcyjny przed nami jest to najlepszy moment na zabezpieczenie się przed wirusem.
Źródło: Informacja prasowa / procontent.pl
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.