wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży – rzadka przypadłość “hyperemesis gravidarum”

Poranne mdłości, nudności i wymioty to nierzadka nieodłączny element ciąży. Doświadcza ich ok. 80 % kobiet spodziewających się dziecka. Zdarza się, że wymienione dolegliwości przyjmują ekstremalny przebieg. Mamy wtedy do czynienia z tzw. hyperemesis gravidarum (HG). Cierpi na nie 0,2-2% ciężarnych kobiet i oznacza to niepowściągliwe wymioty w ciąży. Omawiana przypadłość zyskała rozgłos za sprawą brytyjskiej księżnej, która została dotknięta tą przypadłością. Ważne jest, by zdać sobie świadomość z tej jakże trudnej dla przyszłych mam dolegliwości oraz z tego, że ciąża w niektórych przypadkach ma również niezwykle silne i nieprzyjemne objawy, które z kolei nie mogą być bagatelizowane i wymagają pomocy specjalisty, a czasem nawet hospitalizacji.

– Wiele kobiet w trakcie ciąży doświadcza porannych mdłości, ale jedna na sto ciężarnych zmaga się z czymś znacznie gorszym, hyperemesis gravidarum, ekstremalnymi nudnościami i wymiotami, które trwają nieustannie cały dzień. Jest to bardzo trudna sytuacja dla kobiety spodziewającej się dziecka, której organizm jest bardzo wycieńczony nieprzyjemnymi objawami. W ciężkich postaciach zdarza się, że pacjentki wymiotują nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Nie mogą nic zjeść, napić się, a towarzyszący czasem przyszłym mamom ślinotok sprawia, że nie są w stanie przełknąć nawet własnej śliny, nie wymiotując przy tym. Jest to problem nieporównywalnie poważniejszy niż typowe ciążowe nudności, który wymaga odpowiedniej pomocy medycznej, niejednokrotnie hospitalizacji – mówi dr Arkadiusz
Adamczyk, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” w Katowicach.

Wymioty w ciąży | Przyczyny hyperemesis gravidarum

Niepowściągliwe wymioty w ciąży nie mają swojej jednoznacznej przyczyny. Można jednak wskazać kilka czynników, które prawdopodobnie wywołują ten stan. Zalicza się do nich
hormonalne zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiet spodziewających się dziecka, zwłaszcza wzrost stężenia gonadotropiny kosmówkowej i estradiolu w pierwszym trymestrze ciąży. Większe ryzyko HG występuje w grupie kobiet, które we wcześniejszej ciąży doświadczyły już niepowściągliwych wymiotów ciężarnych, jak i u których w rodzinie występowały takie przypadki.

Co jeszcze może wpłynąć na wyższe ryzyko wystąpienia hyperemesis gravidarum? Okazuje się, że bardziej narażone jej wystąpienie są kobiety młodsze, w pierwszej ciąży, czy też w ciąży wielopłodowej. Inne choroby i problemy zdrowotne mogą również wzmagać ryzyko wystąpienia HG, jak chociażby nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby narządu moczowo-płciowego, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, metaboliczne, neurologiczne, czy też psychologiczne.

Wymioty w ciąży | Objawy hyperemesis gravidarum

HG najczęściej objawia się ciężkimi nudnościami i wymiotami. Często wiąże się to ze znaczną utratą masy ciała, nawet o ponad 5%. Pacjentki cierpią również z powodu odwodnienia, ketonurii, zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, gdyż nie są w stanie utrzymać w organizmie wystarczające ilości płynów. Niejednokrotnie kobiety zmagające się z niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych odczuwają skrajne zmęczenie, bóle głowy, czasem mogą doświadczać też zasłabnięć.

Kobiety ciężarne z hyperemesis gravidarum cierpią często na niskie ciśnienie krwi i szybkie tętno, a ich skóra traci na elastyczności. Nieprawidłowości pojawiają się również w wynikach badań laboratoryjnych. Pierwsze objawy hyperemesis gravidarum pojawiają się zazwyczaj około 5-6 tygodnia ciąży, natomiast najsilniej odczuwane są w okolicy 8-9 tygodnia. Najczęściej dolegliwości ustępują do 16-20 tygodnia ciąży. Zdarza się również w przypadku niektórych kobiet, że aż do porodu odczuwają poszczególne objawy związane z HG.

– Dolegliwości związane z hyperemesis gravidarum mają duży wpływ na komfort życia kobiet w ciąży, których aktywność jest znacznie ograniczona. Do częstych powikłań związanych z niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych należy utrata masy ciała, niedobory żywieniowe i odwodnienie. Czasem występują również poważniejsze zaburzenia zdrowotne chociażby związane z uszkodzeniem przełyku w efekcie częstych wymiotów. Na szczęście zdrowie dziecka nie jest zazwyczaj zagrożone, choć w przypadku ciężkiej postaci hyperemesis gravidarum u ciężarnej może również wystąpić mała masa urodzeniowa noworodka, jak i przedwczesny poród – dodaje dr Arkadiusz Adamczyk, ginekolog- położnik z Kliniki Bocian w Katowicach.

Wymioty w ciąży | Leczenie HG

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy hyperemesis gravidarum, czyli nasilone nudności i wymioty, pierwszym krokiem, który powinna podjąć ciężarna jest z pewnością zmiana diety. Należy spożywać mniejsze porcje posiłków, ale za to częściej, unikać kwaśnych i pikantnych dań, a także intensywnych zapachów. Ważna jest również pomoc ze strony bliskich, wsparcie emocjonalne i zapewnienie spokoju kobiecie spodziewającej się dziecka.

Nie należy jednak zwlekać z wizytą u lekarza, aby uniknąć, w wyniku uciążliwych dolegliwości, znacznej utraty wagi i odwodnienia, które może być groźne w ciąży. Ginekolog oceniając stan pacjentki może przepisać leki mające na celu powstrzymanie wymiotów, gdy sytuacja medyczna będzie tego wymagała. Niestety w niektórych przypadkach również leki nie przynoszą oczekiwanych efektów. Dlatego też niekiedy w ciężkich postaciach HG wymagana jest hospitalizacja ciężarnych kobiet, podawanie dożylnie płynów, a nawet wprowadzenie żywienia pozajelitowego.

Źródło: Informacja prasowa / klinikabocian.pl

4.7/5 - (3 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH