Kontuzja kolana

Kontuzja kolana – jak sobie z nią poradzić?

Dzisiejsze realia nie sprzyjają dbaniu o zdrowe stawy, silne mięśnie i kręgosłup. Siedzący tryb, brak aktywności fizycznej, nadwaga – to czynniki, które narażają nas na bóle mięśni i stawów każdego dnia. W konsekwencji często dochodzi m.in. do kontuzji kolan, które są istotnym elementem naszego ciała. Jak radzić sobie w sytuacji, gdy dopadnie nas kontuzja kolana?

Dlaczego kolana są ważne? 

Na stawach kolanowych w dużej mierze spoczywa ciężar naszego ciała. Z punktu widzenia budowy ciała, jest to ruchome połączenie kości udowej piszczelowej za pomocą rzepki oraz torebki stawowej. Kolana umożliwiają nam sprawne chodzenie, skakanie i poruszanie nogą. Jakiekolwiek urazy czy dysfunkcja stawów kolanowych sprawiają, że znacząco obniża się komfort i jakość życia. Nie rzadko zdarza się, że leczenie urazów kolan wymaga czasu i znacznych funduszy.

U osób aktywnych fizycznie, często pojawiają się problemy z więzadłem. Jedno z tych więzadeł (więzadło rzepki) jest elementem przenoszącym siłę z głównego prostownika stawu kolanowego (mięśnia czworogłowego) na podudzie, a dodatkowo stabilizującym kolano podczas fazy lądowania po każdym skoku.

Kontuzja kolana: “Kolano skoczka”

To jedno z najpopularniejszych kontuzji wśród sportowców, w szczególności siatkarzy i wszystkich sportowców związanych z dyscyplinami skocznościowymi czy biegowymi. Kolano skoczka, czyli inaczej zespół przeciążenia więzadła rzepki, często bywa przyczyną zakończenia kariery sportowej wielu zawodników. Uraz dotyczy więzadła rzepki, przyczepu końcowego mięśnia czworogłowego uda. W trakcie treningów może dojść do mikrouszkodzeń tkanki i w momencie, gdy zabraknie odpowiedniej regeneracji tej tkanki, mogą pojawić się zmiany przeciążeniowe. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej przetrenowanie lub słabsza kończyna dolna.

Objawy typowe dla “kolana skoczka” to ból poniżej rzepki, który pojawia się podczas chodzenia po schodach, robienia przysiadów, podskoków czy w chwili wyprostu kolana. Kontuzja może doprowadzić do obrzęku i asymetrii w obrysie rzepki, a w konsekwencji do dalszego osłabienia mięśnia czworogłowego.

Kontuzja kolana - co robic?

Jak leczyć kontuzję kolana?

Eksperci wskazują na 4 etapy rozwoju schorzenia. W zależności od fazy rekomenduje się różne zabiegi fizykalne oraz ćwiczenia mające na celu poprawę stanu zdrowia.

I etap – ból doskwiera zaraz po wysiłku, a następnie dość szybko ustępuje. Na tym etapie zaleca się odpoczynek, okłady z lodu i kilka dni przerwy od treningów.

II etap – ból pojawia się przed i po wysiłku. W trakcie treningu przechodzi. Poza zaleceniami z fazy pierwszej, warto stosować masaże, pamiętać o odpowiednim rozciąganiu mięśnia czworogłowego i mięśni zginaczy, a także o rozgrzewce przed ćwiczeniami.

III etap – ból jest obecny na każdym etapie aktywności fizycznej. W tej fazie dochodzi także do upośledzenia funkcji stawu kolanowego. Terapia powinna zostać uzupełniona stosowaniem ciepła przed treningiem oraz krioterapii miejscowej po treningu. Nadal ważne są ćwiczenia wzmacniające mięsień czworogłowy.

IV etap – ból już nie ustępuje, mimo zaniechania ćwiczeń. Na tym etapie pacjent powinien ograniczyć sport i aktywność fizyczną. Jeśli dojdzie do zerwania mięśni rzepki – koniecznością jest zabieg operacyjny. Do zdiagnozowania tej fazy niezbędne jest wykonanie badania obrazowego.

Ważne jest, by nie bagatelizować pierwszych objawów, czyli bólu w kolanie. Zaniedbane schorzenie jest zdecydowanie trudniejsze w rehabilitacji i nierzadko kończy się przymusem przeprowadzenia operacji.

Alternatywne sposoby leczenia kontuzji

Rozwój technologii medycznych skutkuje pojawianiem się nowych metod leczenia. Ciekawostką w leczeniu dolegliwości związanych z kolanami jest terapia oparta na działaniu pola magnetycznego, zwana inaczej MBST.

Istotą tego rozwiązania jest aktywacja metabolizmu, który regeneruje tkanki. Zadaniem pola magnetycznego jest doprowadzenie do znaczącej poprawy w zakresie grubości, objętości i ciągłości struktur więzadłowych. Terapia prowadzi do zregenerowania mikrourazów więzadła rzepki w szybkim tempie. Wykorzystanie tego rozwiązania działa również przeciwbólowo i pozwala na szybki powrót do treningu.

Działa to na zasadzie wytwarzania pola elektromagnetycznego, działającego na okolicę poddawaną leczeniu. Doprowadzana energia oddawana jest do otaczającej tkanki. Pole to oddziałuje na atomy wodoru, z których zbudowane są komórki. Podczas zabiegu, atomy „synchronizują się”, czyli obracają się pod tym samym kątem wokół osi pola magnetycznego. W efekcie prowadzi to do aktywnej stymulacji komórek, dzięki której struktury więzadeł mogą ulec znacznej regeneracji, a także wywoływać wzrost tkanki łącznej doprowadzając tym samym do szybkiej redukcji bólu.

Źródło: informacja prasowa / MBST

5/5 - (162 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH