Choroby stawów

Choroby stawów

Niektórzy uważają, że skoro prawie przez cały dzień nie ruszają się sprzed telewizora, to ich stawy nie są praktycznie używane. Myślą, że choroby stawów im nie grożą. Są w błędzie! Stawy lubią ruch, a szkodzi im nadwaga i urazy.

Przeciążenia układu ruchu

Przeciążenia układu ruchu

Długotrwałe siedzenie przed ekranem monitora często jest obowiązkiem, na który wzrost promocji aktywnego trybu życia nie ma bezpośredniego wpływu. Zarówno długotrwały brak aktywności, jak i zbyt intensywny trening fizyczny mogą skutkować dolegliwościami bólowymi w okolicach kręgosłupa, szczególnie w obrębie odcinka krzyżowo-lędźwiowego i nóg.

marsz po zdrowie

Marsz po zdrowie

Osobom, które dopiero zaczynają zmieniać swój tryb życia na bardziej aktywny, poleciłbym nordic walking, czyli aktywny marsz. Jest to forma ruchu polegająca na energicznym chodzeniu wspomaganym odpowiednią techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie skonstruowanych kijków. Umiejętne ich stosowanie bardzo dynamicznie czynnościowo angażuje górne partie ciała, zwłaszcza te mięśnie, które są dość pasywne przy zwykłym chodzie. Marsz z kijkami można uprawiać na świeżym powietrzu, niezależnie od klimatu, terenu, pory dnia, na każdej nawierzchni, a co najważniejsze – przez cały rok. Zapewnia on doskonałą aktywność ruchową młodym i starszym, początkującym i zaawansowanym. Pamiętajmy, że lepiej chodzić z kijami niż o kiju.

Ciężko do szkoły

Aż 90 proc. dzieci w Polsce ma wady postawy. Najważniejsze przyczyny to zbyt mało ruchu i zbyt ciężkie plecaki szkolne. Zdarza się, że ważący około 20 kg siedmiolatek taszczy na plecach aż 6 kg książek i zeszytów.

Jak informuje dr. Paweł Michalski, kierownik Oddziału Chirurgii Kręgosłupa w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie za ciężkie tornistry mogą prowadzić do powstawania tzw. okrągłych pleców, a także przeciążać stawy biodrowe, kolanowe i skokowe. Efekty widać w każdej szkole.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH