Ciężko do szkoły

Aż 90 proc. dzieci w Polsce ma wady postawy. Najważniejsze przyczyny to zbyt mało ruchu i zbyt ciężkie plecaki szkolne. Zdarza się, że ważący około 20 kg siedmiolatek taszczy na plecach aż 6 kg książek i zeszytów. Jak informuje dr. Paweł Michalski, kierownik Oddziału Chirurgii Kręgosłupa w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie za ciężkie tornistry mogą prowadzić do powstawania tzw. okrągłych pleców, a także przeciążać stawy biodrowe, kolanowe i skokowe. Efekty widać w każdej szkole.

Jak pisze dziennik “Polska” dzieci powinny codzinnie ćwiczyć fizycznie przez minimum godzinę. Tymczasem ćwiczy tylko 24,2 proc. chłopców i 18,8 proc. dziewcząt w wieku 11 lat.

Co gorsza, wraz z wiekiem aktywność fizyczna spada. Wśród 15-latków każdego dnia ćwiczy już tylko 21,4 proc. chłopców i 9,6 proc. dziewcząt. To m.in. skutek tego, że dzieci bardzo łatwo mogą się zwalniać z WF-u.

Problemem jest też to, że dzieci nie mają gdzie ćwiczyć. Na 19 103 szkoły objęte nadzorem wojewódzkich stacji sanitarnych tylko 12 670 ma sale gimnastyczne.

4.7/5 - (167 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH