Jeden ból wiele przyczyn


Reumatyzm, wbrew temu co się sądzi, nie jest jednolitą chorobą o jasno określonych przyczynach. Istnieje kilkadziesiąt przewlekłych schorzeń przebiegających z uszkodzeniem stawów. Podłoża wielu z nich możemy się tylko domyślać, ale z leczeniem ich objawów potrafimy sobie już nieźle radzić.
Jeśli bolą nas stawy, nie oznacza to jeszcze, że możemy mieć pełną świadomość, co nam dolega. To może stwierdzić tylko lekarz specjalista. Jak już wspomniałem, chorób reumatycznych jest wiele, a przyczyn powstawania większości z nich nie znamy. W znacznej części jednak dominującą rolę odgrywają tu tak zwane czynniki autoimmunologiczne to znaczy takie, w których organizm błędnie rozpoznając zagrożenie chorobotwórcze, niszczy swoje własne komórki.

Źle leczone zapalenia czy zwyrodnienia, prowadzą najczęściej do nieodwracalnych zmian, w związku z czym odradzamy czynienia takich praktyk na własną rękę, przedstawiając jednocześnie kilka przykładów najważniejszych chorób reumatycznych.

Młodzieńcze zapalenie stawów
Choroba ta zaczyna się zwykle bardzo wcześnie: w wieku dwóch, trzech lat, zajmując wiele stawów równocześnie, rzadziej tylko jeden staw. Dziewczynki chorują dwa razy częściej niż chłopcy. Dziecko uskarża się na ból, sztywność – szczególnie rano, szybko pojawiają się obrzęki. Nie leczone, młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów może prowadzić do zmian w narządzie wzroku (uszkodzenia rogówki, tęczówki i soczewki – zaćma), rozprzestrzeniania się na wiele stawów, a nawet zahamowania wzrostu i zaburzeń w rozwoju płciowym.

Choroba Stilla
Kolejna, przewlekła choroba reumatyczna występująca głównie u dzieci. Często rozpoczyna się burzliwymi objawami ogólnymi: wysoką gorączką, wysypką, powiększeniem wątroby i śledziony, objawami zapalenia mięśnia serca i nerek. Stan chorego może być bardzo ciężki.

Potem dołączają się stopniowo zmiany w stawach, mogące prowadzić do ciężkich zniekształceń i zahamowania wzrostu, oraz charakterystycznego niedorozwoju żuchwy – „twarz ptasia”.

Zespół Reitera
Zespół Reitera może zacząć się dość niespodziewanie, dla pacjenta niemal niezauważalnie, na przykład po zwykłej biegunce. Kłopoty mogą tu oznaczać nie tylko zapalenie stawów, ale także – dróg rodnych (u kobiet), cewki moczowej, a także struktur tworzących oko. Chory odczuwa znużenie, osłabienie, gorączkę, może uskarżać się na permanentne zmęczenie. Choroba bywa dziedziczna, ale znacznie częściej zapadają na nią panowie.

Toczeń trzewny układowy
I znów układ immunologiczny. Organizm produkuje specjalne białka, które atakują komórki ciała, a nie białko lub komórki obce. Chorobę łatwo poznać po rumieniu skóry. Niestety toczeń trzewny może mieć oprócz tego najprzeróżniejsze objawy i umiejscawiać się w wielu miejscach, z czego najgroźniej eksponuje atak na układ nerwowy, krwionośny i nerki. Zapalenie stawów jest tylko jednym z wielu objawów, ale rzadko dochodzi do dużych spustoszeń w organizmie, za to często dochodzi do uszkodzeń mięśni i ścięgien.

Osteoartroza czyli choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa
Choroba ta dotyczy zwykle dużych stawów takich jak np. biodra czy kolana. Pojawia się późno, po pięćdziesiątym roku życia, a podstawowy jej objaw to ból, szczególnie podczas ruchu, znacznie ograniczający aktywność chorego, oraz ograniczenie ruchomości zajętych stawów. Za najważniejszą przyczynę osteoartrozy uważa się starzenie organizmu. Powoli rozwijające się zniekształcenie i upośledzenie funkcji stawów, ma także przyczynę w przeciążeniach stawów (otyłość!), urazach i stanach zapalnych.

Prawidłowe leczenie zapobiega jednak nie tylko bólom, ale także mogącym pojawić się później zawrotom głowy, gdy choroba zajmuje odcinek szyjny kręgosłupa.

Reumatoidalne zapalenie stawów
RZS jest chorobą zaliczaną do schorzeń autoimmunologicznych, a ważnym czynnikiem jest tu tak zwana skłonność genetyczna. Dlatego warto sprawdzić, kto w naszej rodzinie miał kłopoty ze stawami i czy przypadkiem nie było to RZS.

Choroba zwykle pojawia się między trzydziestym, a sześćdziesiątym rokiem życia i ponad dwukrotnie częściej atakuje kobiety. Może mieć nagły początek, bądź przeciwnie – skryty i powolny, Zwykle na początku pojawiają się stany podgorączkowe, później bóle, ogólne osłabienie, utrata wagi ciała. Najczęściej zajęte są stawy dłoni, barków, kończyn dolnych. Bardzo charakterystyczna jest poranna sztywność stawów (chory potrzebuje kilku godzin, aby się „rozruszać”) oraz typowe zniekształcenie palców rąk (tzw. ulnaryzacja). Zmiany zapalne mogę też objąć serce i narząd wzroku. W około 25% przypadków pojawiają się tzw. guzki podskórne.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)
Choroba ta, dotyczy kręgosłupa oraz stawów biodrowych. Daje o sobie znać wcześnie – między 15 a 30 rokiem życia i powoduje – jak sama nazwa wskazuje – zesztywnienie kręgosłupa; chory ma charakterystyczną, pochyloną sylwetkę. Ograniczenie ruchomości odcinka szyjnego sprawia, że pacjent, aby się obejrzeć, nie może po prostu obrócić głowy, lecz musi wykonać skręt całego ciała. Na ZZSK wielokrotnie częściej zapadają mężczyźni.
Objawy to, oprócz bólu – zmęczenie, osłabienie, gorączka, spadek masy ciała, nawracające zapalenie tęczówki oka, zmiany zapalne dróg moczowych i stany podgorączkowe.

Gorączka reumatyczna
Groźna choroba o przykrych konsekwencjach, jeśli w porę nie zastosujemy odpowiednich antybiotyków. Rozpoczyna się zakażeniem paciorkowcowym gardła lub migdałków podniebiennych. Organizm wytwarza w krótkim czasie przeciwciała przeciwko bakteriom. Przeciwciała te atakują nie tylko bakterie, ale także macierzyste komórki, w wyniku czego dochodzi nie tylko do zapalenia stawów, ale i serca. Chorobą dotknięta może być każda warstwa serca: osierdzie, mięsień i wsierdzie. Zajęcie wsierdzia uszkadza zastawki serca, prowadząc do jego wad. Nigdy nie dochodzi do trwałego uszkodzenia stawów. Jeśli jednak zajęty jest mózg – może dojść do objawów pląsawicy.
Na szczęście w ostatnich latach choroba ta jest rzadka.


#czy wiesz że…
Prawidłowo zbudowany dorosły człowiek ma 206 kości, ale dziecko aż …300! Wynika to z tego, że większość kości zrasta się z wiekiem i dzięki temu ich ilość się zmniejsza. Nie bierzemy tu pod uwagę trzeszczek, małych okrągłych kostek, których ilość nie jest stała. Najdłuższą kością u człowieka jest femur, czyli kość udowa. Stanowi ona 27,5% wzrostu każdego człowieka. Tak więc przeciętny mężczyzna o wzroście powiedzmy 183 centymetrów będzie miał femur 50-cio centymetrowy. Jednak niejaki Robert Wadlow, uznawany za najwyższego człowieka w historii posiadał kość udową długości 75 centymetrów.

4.8/5 - (94 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH