Badania bezdechu sennego

Największe w Polsce badania bezdechu sennego

13Uniwersytet Medyczny w Białymstoku wraz z firmą telemedyczną Infoscan S.A. rozpoczął badania bezdechu sennego w analizie kohortowej.  Pierwszy etap badań zakończy się jeszcze w tym roku i obejmie 150 osób. Szacuje się, że w ramach projektu przebadanych zostanie ok. 5 tys. pacjentów. 

Uczelnia za pomocą urządzenia MED Recorder rozpoczęła badanie grupy 150 osób, a docelowo zamierza przebadać 5 tysięcy osób pacjentów pod kątem bezdechu sennego. Do tej pory w kraju nie przeprowadzano tak dużego badania bezdechu sennego.

Rozpoczęcie badań z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku jest efektem listu intencyjnego podpisanego z uczelnią w sierpniu. Wierzymy, że dzięki współpracy z tym ośrodkiem naukowym nie tylko zapewniamy spółce realizację dużego kontraktu, ale również robimy istotny krok w kierunku zwiększenia świadomości Polaków o zagrożeniach związanych z bezdech sennym – tłumaczy Jacek Gnich, Prezes Infoscan.

Badania bezdechu sennego w Polsce

Obecnie w Polsce przeprowadzanych jest rocznie około 15 tys. procedur w zakresie badania bezdechu sennego. Dla porównania na rynku USA, wykonuje się rocznie 4 mln badań w tym zakresie.

Współpraca Infoscan z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku nie wymaga dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Wśród zadań spoczywających na Spółce można wymienić: dostawę urządzeń, akwizycję danych, analizę danych, sporządzenie raportów, zapewnienie „surowych” danych do celów naukowych wynikających ze specyfiki programu Białystok PLUS.

Bezdech senny – objawy

Bezdech senny objawia się przede wszystkim chrapaniem. Zazwyczaj chrapiący nie wie, że cierpi na bezdech senny. Osoby z bezdechem zwykle śpią bardzo niespokojnie, wiercą się w łóżku, przekładają kołdrę i poduszkę. Sen u chorego na bezdech senny nie jest regenerujący i nie pozwala właściwie wypocząć. Cały organizm jest niedotleniony i sprawia uczucie zmęczonego.

  • głośne nieregularne chrapanie przerywane nagłą ciszą, budzącą niepokój u osób trzecich
  • niespokojny przerywany sen
  • nagłe wybudzenia ze snu połączone często z uczuciem braku powietrza, przyspieszonym oddechem czy tętnem
  • nadmierna potliwość w nocy
  • potrzeba oddawania moczu w nocy

Źródło: informacja prasowa / infoscan 

4.7/5 - (3 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH