sfera intymna

Sfera intymna – jak mówić partnerowi o swoich potrzebach?

Sfera intymna oraz rozmowy na temat naszych potrzeb seksualnych okazują się często być pomijane czy odkładane na nigdy nie nadchodzące później. Jeśli już przekroczymy pierwszą barierę wstydu, to nadal mówienie o seksie przychodzi nam niezwykle trudno. Większość par wychodzi z założenia, że rozumie się bez słów. Zwykle jednak zwyczajnie wstydzimy się mówić o swoich pragnieniach lub brakuje nam odwagi, by zapytać naszą drugą połówkę i jej czy jego potrzeby. Z czego ten wstyd wynika i co możemy zrobić, aby to zmienić?

Rozmowy na temat seksu prowadzimy dość często, ale przeważnie w luźnym kontekście, np. żartując w gronie znajomych. Seks przestał być zatem tematem tabu. Jednaj, rzadko jesteśmy gotowi na poważne, intymne rozmowy z partnerem, a w sypialni wolimy udawać, że wszystko jest w porządku, niż poruszać te delikatne kwestie. Zapominamy, że dojrzały związek powinien opierać się na wzajemnym zrozumieniu i akceptacji. Bez nich żadna ze stron nie osiągnie satysfakcji w łóżku. Pamiętajmy, że sytuacje intymne dają nam możliwość bycia niezwykle blisko z drugą osobą, dzielenia z nią tej sfery, do której nie ma dostępu nikt inny. W jaki sposób dzielić się swoimi potrzebami oraz jakie pytania zadawać, aby dobrze poznać naszą drugą połowę?

Najpierw pomyśl o sobie

Dlaczego tak trudno jest nam podzielić się z partnerem tym, jaki rodzaj pieszczot daje nam najwięcej przyjemności? Dlaczego sfera intymna to tak trudny temat do szczerej rozmowy?  Głównym powodem jest to, że sami do końca nie poznaliśmy swojej seksualności, a co za tym idzie swoich potrzeb, dlatego nie wiemy, jak o nich rozmawiać. Dlatego pracę nad tą sferą swoje życia warto zacząć od odkrywania samego siebie, zastanowienia się nad tym, co sprawia nam największą przyjemność, a następnie poszukania słów, które najlepiej opiszą nasze intymne pragnienia. Dzięki temu będzie nam łatwiej rozmawiać o swoich potrzebach z partnerem.

Sfera intymna – rozmowy

Komunikacja jest bardzo ważna w różnych sferach naszego życia. Również w tej intymnej. Warto więc nad nią pracować, zwracając uwagę na zwykłe, codzienne sprawy. Jeśli w rozmowach na temat opłacania rachunków, wspólnego weekendu, zakupów czy planów na przyszłość nie ma porozumienia, brakuje wrażliwości i empatii, to nie można oczekiwać, że rozmowy intymne będą wyglądały inaczej. Rozmowa to sztuka i umiejętność, którą trzeba szkolić przez cały czas, nie tylko w momencie, gdy bardzo nam na czymś zależy. Od czego zacząć? Nauczmy się uważnie słuchać naszej drugiej połowy, wplatajmy w nasze rozmowy miłe słowa, takie jak: lubię to, jest mi przyjemnie, czy jestem szczęśliwa/szczęśliwy. Nauczmy się obdarowywać naszego partnera czułymi gestami bez powodu, z zaskoczenia. Odpowiednia atmosfera i wzajemny szacunek pomogą nam w odnalezieniu wspólnego języka.

Wspólne gadżety

Jeśli przełamanie się i odbycie szczerej rozmowy na temat intymny jest dla nas barierą nie do pokonania, możemy uciec się do innych sposobów na przełamanie lodów. Jednym z nich jest podsunięcie naszemu ukochanemu lektury, która będzie dla niego dobrą wskazówką. Można również czytać ją wspólnie, przenosząc zawarte w niej porady wprost do sypialni. Jeśli uważamy, że w naszym życiu intymnym czegoś brakuje i nie czujemy się do końca spełnieni, a chcielibyśmy np. wypróbować czegoś nowego, to warto zabrać swojego partnera do sexshopu. Erotyczne zabawki z pewnością pomogą podkręcić atmosferę w sypialni.

Powiedz stop rutynie

Rutyna najczęściej niszczy związek doprowadzając do braku kontaktów intymnych. Działa jak powolny, ale skuteczny zabójca. Jak nie pozwolić wkraść się jej do naszego łóżka? Nie zawsze konieczna jest rozmowa za pomocą słów, czasem wystarczy, że w czasie wspólnej łóżkowej zabawy będziemy nakierowywać swojego partnera na gesty i ruchy, które sprawiają nam przyjemność. Jeśli druga strona nie potrafi tego pokazać, to nauczmy się zadawać jej pytania, np. „Czy sprawia Ci przyjemność, gdy całuję Cię po szyi?”. Dzięki temu nauczymy się siebie i dowiemy się, jak działać, by czerpać wzajemną przyjemność. Szczere rozmowy z partnerem na temat wspólnego życia intymnego to bardzo ważny aspekt każdego związku. Jeśli nauczymy się słuchać drugiej strony i akceptować jej potrzeby to możemy być pewni, że nasze życie intymne nabierze kolorów.

Źródło: Informacja prasowa / 38pr.pl

3.5/5 - (6 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH