Sztuki walki dla dzieci – dlaczego warto zapisać malucha na zajęcia?

Sztuki walki dla dzieci – czy warto zapisać naszą pociechę na tego typu zajęcia sportowe? Czy taka forma sportu jest dla naszych najmłodszych bezpieczna? Czego mogą się nauczyć? Jakie korzyści płyną z trenowania sztuk walki? Czy mogą mieć dobry wpływ na kształtowanie charakteru naszego malca? Poniżej znajdziecie argumenty przemawiające na korzyść tej, jakby się wydawało, nietypowej formy spędzania wolnego czasu przez nasze dzieci. 

Sztuki walki ostatnimi czasy zyskały bardzo dużą popularność oraz liczne grono kibiców. Popularne stało się amatorskie, jak i zawodowe uprawianie tego sportu. Stąd, z pewnością każdy z nas ze wspominanym tematem się kiedyś spotkał. Czy to trafiając na salę, czy nawet oglądając pokaz, walkę w TV lub film akcji. W wielu przypadkach osoby nieinteresujące się mocniej tematem, traktują sztuki walki jako coś brutalnego lub co gorsza – kontuzjogennego.

Nic bardziej mylnego. Statystyki pokazują bowiem, że piłka nożna jest o wiele bardziej kontuzjogennym sportem niż np. jiu jitsu. Dziwne, bo przecież w jednym sporcie biegamy za piłką, a w drugim uderzamy, kopiemy, skaczemy i wykręcamy sobie kończyny… A co z agresją? Otóż nie miała chyba miejsca sytuacja, w której kibice MMA mieliby stadionowe zakazy wstępu lub umawiali się na drużynowe bitwy uliczne… Dlaczego zatem warto, by nasze dzieci uczyły się sztuk walki? Oto powody:

Ruch i możliwość spożytkowania energii

Dzisiejszy styl nie życia nie wymusza u nas aktywności fizycznej, a wręcz przeciwnie. Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, czy to w pracy, czy w domu przed ekranem telewizora czy monitorem komputera. Żyjemy w społeczeństwie konsumpcyjnym. Teraz bardziej niż kiedykolwiek mamy wszelkie możliwości do zaspokajania własnych potrzeb. Często jako rodzice pamiętamy czasy, w których nie było tak łatwo o owoce czy słodycze. Niezależnie od tego staramy się, aby naszym dzieciom było dobrze. Dlatego też rodzicom trudno jest czasem odmówić dziecku hamburgera, pizzy czy coli. Oczywiście racjonalne ożywianie to jedno, ale drugie to ruch. WF czasami nie wystarczy.

Kolejną sprawą jest fakt, iż dzieci mogą mieć różne poziomy energii, różne temperamenty. Jedno będzie spokojne i ospałe, inne zrównoważone, a inne jeszcze energiczne. Każde z nich może odnaleźć coś dla siebie w sporcie. Dla jednych będzie to gromadzenie zapasów energii, inne rozładują jej nadmiar.

Ogólny rozwój fizyczny

Sztuki walki dla dzieci, wbrew pozorom są dyscypliną, w której treningi są bardzo zróżnicowane, a więc oferują o wiele większy zakres ćwiczeń ogólnorozwojowych w porównaniu z WF-em w szkołach. Programy nauczania zawierają w sobie głównie ćwiczenia z własnym ciężarem ciała mające bardzo dobry wpływ na rozwój mięśni dziecka, stabilizację i korekcję postawy. Rozciąganie wpływa na gibkość. Stawy poddawane niewielkim obciążeniom, przy pracy w naturalnym zakresie ruchu mają szansę rozwijać się tak, aby służyć nam jak najdłużej.

Panowanie nas swoim ciałem

Poza ogólnym rozwojem sprawności fizycznej, sztuki walki dla dzieci uczą też umiejętności panowania nad własnym ciałem, ale też nad agresją. Nie chodzi o to, by uczyć dziecko jak zrobić komuś krzywdę. Sztuki walki służą najczęściej do obrony – siebie i zdrowia swojego, jak i innych. Osoby, które wytrwale trenują sztuki walki to zwykle osoby zrównoważone, pewne siebie i swoich umiejętności. Nie mają one potrzeby wyżywania się na innych i najczęściej są tymi, które mają w sobie najmniej agresji, potrafią siebie kontrolować lub stają w obronie słabszych. Ogromnie ważnymi umiejętnościami, których uczy się dzieci już na pierwszych zajęciach, to bezpieczne upadanie czy przewroty. Do tego dochodzi akrobatyka, samoobrona oraz walory społeczno-kulturowe.

Rozwój psychiczny

Okazuje się, że w sztukach walki, podobnie jak w innych sportach, np. w tańcu, nauka pozycji, technik, układów formalnych (kata) czy nazewnictwa są doskonałym ćwiczeniem pamięci czy myślenia abstrakcyjnego. Jeżeli traktować zatem sztuki walki jako ćwiczenie również umysłu – mogą one mieć zbawienny wpływ również na umiejętności nauki naszych pociech.

Nauka szacunku dla innych

Poza pracą nad zapamiętywaniem czy myśleniem abstrakcyjnym, sztuki walki mogą być rozwojowe również pod innym kątem. Mianowicie, często kojarzą się z dyscypliną. Jest to dosyć mocne określenie, jednak realnie skupia się na kilku kwestiach takich jak ceremoniał (punktualność, skupienie, przestrzeganie zasad na sali i konsekwencja) lub szacunek do nauczyciela (który przekłada się na szacunek do rodziców czy nauczycieli w szkole).

Nauka odnajdywania się grupie

To z pewnością bardzo ważna umiejętność w dzisiejszych czasach, szczególnie przydatna życiowo. Na zajęciach dzieci nie ćwiczą same. Zwykle funkcjonują w swojej grupie, uczestniczą w grach zespołowych (podczas rozgrzewki). Ćwicząc w parach pomagają sobie w nauce technik, widzą w jaki sposób oddziałują na drugą osobę, są w stanie kontrolować swoją siłę i są uczone szacunku do drugiej osoby. Na zawodach zaś poznają czym jest zdrowe współzawodnictwo i uczą się przekładać swoje wysiłki na wyniki.

Systematyczna praca prowadzi do sukcesu

Przedkładanie wysiłku na wyniki uczy, że systematyczna praca buduje sukces. Zajęcia odbywają się z reguły w tych samych terminach i miejscach. Stąd nauka systematyczności poprzez terminowe (oraz punktualne) zjawianie się na zajęciach. Systematyczność odnajduje się także w ćwiczeniach, gdzie dziecko uczy się poprzez regularne powtarzanie ćwiczeń tym samym doskonaląc swoją technikę. Co więcej, badania udowadniają, że większość ludzi ma w sobie dążenie do kolekcjonowania pozytywnych wzmocnień. Może to objawiać się przez hobby kolekcjonerskie, ale także w bardzo podstawowych formach, gdzie zbieramy punkty na karty lojalnościowe w sklepie tym samym oczekując bonusów lub nagród. Na tym samym mechanizmie bazuje system pasów w sztukach walki. Z jednej strony pokazuje on stopień zaawansowania ćwiczącego, a z drugiej zaś stanowi nagrodę za wytrwałość i uznanie pracy nad samym sobą.

Pożyteczne spędzanie czasu

Rzecz jasna, ważna jest równowaga i znajdowanie czasu zarówno na naukę, ruch, pracę nad swoim charakterem, jak i zabawę czy zwyczajnie chwile lenistwa i (kontrolowanej) rozpusty.  Nie ma nic złego w odrobinie czasu spędzonego w świecie gier komputerowych. Ciągle ta godzina spędzona na macie jest w stanie dać dziecku o wiele więcej realnych interakcji niż czas spędzony z konsolą, komputerem czy telefonem. Kluby sztuk walki oferują również dla dzieci spotkania integracyjne czy obozy sportowe podczas ferii zimowych czy wakacji.

Źródło: / https://www.facebook.com/Upunchit

5/5 - (2 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH