Choroby autoimmunologiczne to grupa chorób, w których z powodu różnych czynników środowiskowych, nieprawidłowego stylu życia, złej diety, stresu dochodzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego (odpornościowego). Ten zaś ma bardzo ważne zadanie – powinien chronić nasz organizm przed różnego rodzaju bakteriami i wirusami. Natomiast, w przypadku chorób autoimmunologicznych, organizm zaczyna rozpoznawać własne komórki jako obce i je niszczyć.
Choroby autoimmunologiczne – lista
Obecnie, w ramach chorób autoimmunizacyjnych najczęściej słyszymy o chorobach tarczycy. Należą do nich: choroba Hashimoto i choroba Gravesa-Basedowa. Do chorób autoimmunologicznych należą również: cukrzyca typu 1, stwardnienie rozsiane, a także nieswoiste choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, colitis ulcerosa). Dodatkowo, możemy wymienić też takie choroby jak: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, reumatologiczne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, sarkoidozę, bielactwo. Jednocześnie choroby te stwierdza się u coraz młodszych pacjentów. Co jest tego przyczyną i jak wspierać leczenie chorób autoimmunologicznych?
Jaka jest przyczyna występowania chorób autoimmunologicznych?
Niestety, obecnie nikt nie jest w stanie wyodrębnić jednoznacznej przyczyny występowania tego rodzaju chorób. Charakteryzują się one zróżnicowaniem objawów u pacjentów, a leczenie wymaga indywidualnego podejścia. Można jednak mówić, iż duży wpływ na zachorowania mają przede wszystkim czynniki genetyczne, ale również i środowiskowe. Do najważniejszych czynników środowiskowych możemy zaliczyć przede wszystkim, stres, przyjmowane leki, w tym antybiotyki, nieodpowiednią dietę, pestycydy i infekcje wirusowe. Jedną z przyczyn, która może być podstawą chorób autoimmunologicznych i je nasilać jest też dysbioza jelitowa.
Choroby autoimmunologiczne a dysbioza jelitowa
Dysbioza jelitowa to zaburzenie związane z niedostateczną ilością czy jakością dobrych bakterii bytujących w naszych jelitach. Istnieje wiele czynników, które wpływają na ów brak równowagi. Najczęstszym „cichym mordercą” naszej mikroflory jest jedzenie, które spożywamy. Wiele przetworzonych produktów zawiera dużo hormonów i antybiotyków. Na stan naszej mikroflory wpływają również antybiotyki, które przyjmujemy czy środki przeciwbólowe. Dodatkowymi czynnikami jest również chemia, alkohol, a także stres życia codziennego.
Zadbaj o mikroflorę jelitową
Zwracając większą uwagę na stan naszych jelit, możemy osiągnąć bardzo dobre efekty w zapanowaniu nad chorobami autoimmunologicznymi. Chcąc zadbać o jakość naszej mikroflory jelitowej, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na odpowiednie dobranie produktów, które spożywamy. Bardzo ważna jest obecność błonnika w diecie. Aby sprawdzić jakiej jakości są nasze bakterie, zaleca się przeprowadzenie badania mikroflory jelitowej. W przypadku stwierdzenia dysbiozy powinniśmy pamiętać, aby dodatkowo wspomagać nasz organizm probiotykami i dodatkowo spożywać produkty, które zawierają bakterie probiotyczne i są naturalnymi probiotykami. Są to przede wszystkim naturalne(!) produkty fermentowane, takie jak: kiszone ogórki czy inne warzywa. Dobrej jakości probiotyki możemy również zakupić a aptece.
Źródło: Informacja prasowa / 38pr.pl