Omega-3 a rozwój mózgu

Omega-3 a rozwój mózgu dziecka


Kwasy tłuszczowe omega-3 są składnikiem tłuszczowym głównie ryb morskich. Zdrowotne działania oleju rybiego zostały dobrze udokumentowane w zakresie zapobiegania chorobom serca i naczyń. Wchodzą one także w skład wielu tkanek, w tym mózgu.

Organizm człowieka potrafi syntetyzować długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe szeregu omega-3 z ich prekursora – kwasu alfa-linolenowego. W okresach szczególnie szybkiego wzrostu i rozwoju tkanek zapotrzebowanie na te kwasy może wzrastać i wtedy łatwo ujawniają się nawet niewielkie ich niedobory w diecie. W takich okresach aktywowane jest tzw. programowanie żywieniowe, którego konsekwencją mogą być odległe efekty niedoborów żywieniowych występujących w okresie rozwojowym.

Okres płodowy i niemowlęcy są zaliczane do okresów krytycznych. Ograniczenia żywieniowe lub przekarmianie odpowiednimi składnikami odżywczymi mogą prowadzić do odsuniętych w czasie zaburzeń, takich jak otyłość, miażdżyca naczyń, zaburzenia rozwoju funkcji poznawczych itp.

Mleko matki
W miarę zdobywania coraz szerszej wiedzy na temat znaczenia żywienia i poszczególnych składników odżywczych dla rozwoju dziecka rosło również zainteresowanie szczególnymi właściwościami pokarmu kobiecego, zwłaszcza jego lipidowymi składnikami. Okazało się, że pokarm kobiecy zawiera nie tylko tzw. podstawowe niezbędne kwasy tłuszczowe (m.in. kwas alfa-linolenowy), lecz także niewielkie ilości długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Kwas DHA
Ponieważ do niedawna mieszanki dla niemowląt zawierały tylko podstawowe niezbędne kwasy tłuszczowe – linolowy i alfa-linolenowy, zwrócono uwagę na potencjalnie korzystny wpływ kwasu DHA (taki kwas zawarty jest w oleju rybim) na rozwój mózgu i jego zdolności poznawczych.

Przeprowadzono szereg badań, które oceniały wpływ wzbogacania mieszanek dla niemowląt w DHA, jednakże nie wszystkie jednoznacznie wskazywały na korzyści związane z podawaniem tego kwasu. Szczególnie trudno udowodnić odsunięte w czasie korzystne efekty jego podawania.

Korzyści przyjmowania DHA
Ostatnio prowadzone prace według szczególnie dobranej metody podaży tego kwasu (przedłużone podawanie do roku życia, większe dawki, kontrola przyjmowania mieszanek itp.) wskazują na szybsze dojrzewanie ostrości widzenia i innych funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Należy podkreślić udowodnione bezpieczeństwo stosowania takich dodatków w mieszankach, pod warunkiem przestrzegania odpowiednich zasad określonych w przepisach dla ich producentów.

Podając takie kwasy niemowlęciu, należy korzystać z gotowych mieszanek dla niemowląt suplementowanych LC-PUFA (angielski skrót określający długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe).

4.8/5 - (211 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH