Rodzinne spacery


Wiosna – najpiękniejsza pora roku, jest rajem nie tylko dla ludzi, ale też dla komarów, kleszczy i innych, nie zawsze nam przyjaznych owadów.

Co więc zrobić, aby majowe wycieczki za miasto były przyjemne i bezpieczne?

Komary
Ukąszenia komarów w naszej szerokości geograficznej nie niosą ryzyka poważnych chorób, typu malaria czy AIDS, ale potrafią być bardzo uporczywe i zakłócać nam spokój wakacyjnego odpoczynku. Samice komarów rzadko zadowalają się pojedynczym ukąszeniem, więc zwykle śladów po nich mamy dość dużo. Na skutek drapania miejsc po ukąszeniach dochodzi do wtórnych infekcji bakteryjnych, przedłużających i utrudniających gojenie się ran. Polecamy wówczas stosowanie leków przeciwświądowych i przeciwalergicznych w postaci żelu, a także działających miejscowo: znieczulająco i ochładzająco. W nasilonych miejscowych odczynach po ukąszeniach komarów, przejawiających się dużym obrzękiem, zaczerwienieniem, świądem, a nawet bólem pomocne może być krótkotrwałe stosowanie kremów zawierających kortykosteroidy. Przy wyjątkowo nasilonych odczynach z dotkliwym świądem i cechami wtórnej infekcji bakteryjnej, co zdarza się rzadko, może być konieczne leczenie ogólne lekami przeciwalergicznymi i antybiotykami. Najlepszą metodą profilaktyki jest stosowanie środków odstraszających w aerozolu.

Kleszcze
Z kleszczami jest poważniejszy problem. W naszej szerokości geograficznej możemy zarazić się dwoma poważnymi chorobami – kleszczowym zapaleniem mózgu lub boreliozą. Zachorować możemy 2 razy w roku – jesienią, bądź wiosną – w około 4 tygodnie po pojawieniu się kleszczy. Chorują dzieci i dorośli od 3 do 80 lat, najczęściej w wieku 15-50 lat. U części osób choroba może przebiegać łagodnie,tylko badanie krwi potwierdza zakażenie. Winnych przypadkach przebieg jest dwufazowy: pierwsza faza choroby pojawia się po 7-14 dniach od kontaktu z kleszczem,przebiega z gorączką i objawami podobnymi do grypy. Objawy te utrzymują się około tygodnia. Po kilku dniach lepszego samopoczucia następuje druga faza choroby z bólami głowy, gorączką, wymiotami, nudnościami, utratą przytomności i zespołem neurologicznym. Na szczęście po dwóch, trzech tygodniach objawy zwykle mijają. Bardzo rzadko dochodzi do ciężkich powikłań lub śmierci. Kleszcze wywołują również boreliozę. Zakażenie następuje poprzez wymiociny lub ślinę kleszczy wszczepionych w skórę.

U ponad 50% chorych pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem jest rumień wokół miejsca ukąszenia. Nie leczony rumień utrzymuje się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zmianom na skórze mogą towarzyszyć różne dolegliwości: bóle głowy, stawów i mięśni, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych. Wystąpienie tych objawów wymaga odpowiedniego leczenia. U niektórych osób po miesiącach lub latach, może rozwinąć się borelioza późna, prowadząca do trwałego uszkodzenia różnych narządów, szczególnie: układu nerwowego, stawów, serca i skóry. Jeśli zauważyłeś takie objawy, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Jak zapobiegać?
Nosić w lesie odzież zakrywającą jak najwięcej ciała. Stosować środki odstraszające kleszcze i inne owady np. w postaci aerozolu. Zawsze po spacerze po lesie lub łące dokładnie obejrzeć całe ciało.

Skaleczenia i oparzenia
W czasie wiosennych wyjazdów, oprócz walki z owadami, może zdarzyć się nam cała masa innych drobnych wypadków tj.: oparzenia, stłuczenia, otarcia czy skaleczenia. Trudno tu mówić o skutecznym zapobieganiu, może za wyjątkiem zachowania zdrowego rozsądku. Istnieje jednak cała gama środków jak na przykład specjalne plastry hypoalergenicze na otarcia, oparzenia, rany czy pęcherze, które skutecznie likwidują skutki nieprzyjemnych zdarzeń. Najlepiej używać takich plastrów, które łagodzą ból, nie przyklejają się od ran, sprzyjają gojeniu i są niebolesne przy usuwaniu. Kiedy jesteśmy już gotowi na przyjście wiosny, pozostaje nam tylko jej wypatrywać.


tekst:Marta Damasiewicz

4.9/5 - (332 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH