Coraz więcej zakażonych wirusem KZM

W Polsce i Europie liczba osób zakażonych wirusem kleszczowego zapalenia mózgu [KZM]. Jest to ciężka choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego przenoszonej przez kleszcze.

Główną przyczyną jest niepokojący wzrost liczby pajęczaków. Tym samym zwiększa się liczba zachorowań na groźne odkleszczowe choroby. Problemem jest również niska świadomość na temat ryzyka zachorowania i możliwości prewencji. 30 marca ustanowiono Ogólnopolski Dzień Świadomości KZM [Kleszczowego Zapalenia Mózgu], który ma zwracać uwagę na ten problem zdrowotny.

Wiedza o KZM jest niewystarczająca

Mimo iż wiedza na temat KZM z roku na rok systematycznie rośnie, nadal jest niewystarczająca. Co trzecia osoba (35%) nigdy nie słyszała o KZM. Sama wiedza na temat KZM jest też niewystarczająca. Wprawdzie 2/3 badanych wie, że można się przed nią uchronić dzięki szczepieniu ochronnemu. Jednak już co 3. badany błędnie twierdzi, że można się przed nią uchronić stosując antybiotykoterapię. A co 8. uważa, że nie ma żadnego sposobu na to, żeby uchronić się przed KZM.

Wzrost zachorowań

Liczba zakażonych wzrosła w ostatnich latach. Wirus rozprzestrzenia się w całej Europie. Nawet w krajach, które dotąd uważały się za całkowicie wolne od KZM. W Polsce również rośnie odsetek osób zakażonych KZM. W 2017 roku zachorowania zanotowano już w 12 województwach. Najwięcej w południowej i północno wschodniej części kraju . Ocieplenie klimatu przyczynia się do ekspansji kleszczy na tereny, które do tej pory nie były uważane za endemiczne obszary występowania tej choroby . KZM zagrożone są także osoby spędzające czas aktywnie na świeżym powietrzu np. biegacze, rowerzyści, działkowicze czy grzybiarze.

Zakażenie KZM

Kleszczowe zapalenie mózgu [KZM] może być wywołane przede wszystkim przez pokłucie przez zakażonego kleszcza. Również poprzez spożywanie surowego mleka lub produktów mlecznych na bazie niepasteryzowanego mleka, pochodzącego od zakażonych zwierząt. Zakażenie wirusem może prowadzić do wystąpienia zapalenia opon mózgowych, zapalenia mózgu i/lub zapalenia rdzenia kręgowego.

Powikłania KZM

Nawet do 58% chorych przebycie KZM może wiązać się z wystąpieniem powikłań. Dotyczą one postaci wirusa z zapaleniem mózgu i rdzenia kręgowego. Najczęściej obserwowanymi powikłaniami są neurologiczne objawy ubytkowe, porażenia oraz niedowłady nerwów czaszkowych i obwodowych. Szczególnie często występują zaniki mięśni pasa barkowego oraz uszkodzenie móżdżku. Nierzadko obserwuje się także powikłania powiązane ze sferą psychiczną, takie jak: zaburzenia treści myślenia, nastroju, pamięci, uwagi. Wśród utrzymujących się subiektywnych objawów zgłaszanych przez pacjentów dominują bóle głowy, wzmożona męczliwość, zaburzenia snu. Współczesna medycyna nie znalazła jeszcze leku na KZM, a stosowane leczenie jest tylko objawowe.

Zachorowalność na KZM

Walki z wirusem KZM nie ułatwia niedoszacowanie liczby osób faktycznie zakażonych. Jak wynika z licznych badań zachorowania zgłoszone przez lekarzy stanowią tylko niewielką część osób, które przechodzą KZM po kontakcie z zakażonymi kleszczami. Najnowsze badania wykazały, że w większości regionów w Polsce, lekarze nie potwierdzają przyczyny zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych, z powodu kosztów badań serologicznych oraz konieczności przesyłania próbek, badanych tylko do trzech laboratoriach w Polsce.

Ogólnopolski Dzień Świadomości KZM

Z inicjatywy organizacji pacjentów, ośrodków naukowych a także instytucji zajmujących się zdrowiem publicznym podpisano deklarację powołania Ogólnopolskiego Dnia Świadomości KZM [Kleszczowego Zapalenia Mózgu]. Będzie on obchodzony będzie każdego roku 30 marca.

Kampania „Nie igraj z kleszcze. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”

W ramach kampanii w całej Polsce prowadzone będą działania edukacyjne i informacyjne dotyczące wirusa i możliwości profilaktyki. Dostępna jest także edukacyjna strona www.kleszczeinfo.pl. Dostępne jest na niej kompendium wiedzy na temat kleszczy i zagrożeń jakie są z nimi związane. Porady dotyczące postępowania z pajęczakami i przydatne informacje dla osób prowadzących aktywny tryb życia wśród zieleni lub wybierających się w tereny zagrożone kontaktem z kleszczem.

Organizatorami kampanii jest Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Aby Żyć i Pfizer. Partnerem wspierającym jest Medicover. Patronem honorowym kampanii jest Główny Inspektorat Sanitarny.


Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH