Czy tyjemy przez tabletki antykoncepcyjne?

Z badania OmniPBS wynika, że aż 48% Polek uważa, iż antykoncepcja może przyczynić się do tycia. Czy te obawy są słuszne?

„Nie stosuję antykoncepcji hormonalnej, ponieważ boję się przytyć” – to jeden z najczęściej padających argumentów u kobiet, które nie decydują się na antykoncepcję hormonalną. Wśród Polek wciąż krąży mit na temat wzrostu wagi, jako skutku ubocznego tabletek. Potwierdzają to
badania w ramach kampanii “Antykoncepcja szyta na miarę”.

Antykoncepcja hormonalna w świetle badań

Żadne z badań, przeprowadzonych dotychczas przez naukowców, nie potwierdziło bezpośredniego wpływu tabletek antykoncepcyjnych na przyrost masy ciała. Mimo to wśród kobiet wciąż istnieje przekonanie o ich negatywnym wpływie na linię. Z czym mogą być związane wahania wagi, występujące u niektórych kobiet, w trakcie przyjmowania antykoncepcji?

prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta:

W praktyce lekarskiej wciąż spotykam się z obawą pacjentek, dotyczącą stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Wiele z pań – zupełnie niepotrzebnie – boi się przyrostu masy ciała w trakcie jej stosowania. Dla lekarza bardzo ważnym aspektem, przy doborze środka antykoncepcyjnego, są jego pozaantykoncepcyjne korzyści. Dlaczego kobiety myślą, że doustna antykoncepcja hormonalna wpłynie negatywnie na ich figurę? Wynika to w dużym stopniu ze zbyt niskiej świadomości kobiet na temat nowoczesnych form antykoncepcji, która – prawidłowo dobrana przez lekarza – może przynieść, oprócz pewnej antykoncepcji, wiele pozaantykoncepcyjnych korzyści.

Spowolniony metabolizm to nie wina pigułek!

Doustnej antykoncepcji hormonalnej często zarzuca się, że może wpłynąć na spowolnienie metabolizmu i powodować tycie. Nie jest to do końca prawda! Za przemianę materii odpowiedzialny jest nasz zegar biologiczny! Gdy jesteśmy nastolatkami, to działa na najwyższych obrotach. Natomiast wraz z wiekiem zwalnia, powodując, że systematycznie przybywa nam kilogramów.

prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta:

Często pacjentki myślą, że metabolizm zmienia się ok 40. roku życia. Niestety on zwalnia już po 21. urodzinach. A to właśnie wtedy najczęściej decydujemy się na stosowanie antykoncepcji. Stąd zapewne wynika przypisywanie pigułkom tego skutku ubocznego. Żeby utrzymać metabolizm na prawidłowym poziomie i nieustannie stymulować go do „przyspieszenia”, należy prowadzić aktywny tryb życia, uwzględniający prawidłowo zbilansowaną, zdrową dietę. Nie zawsze stosowanie restrykcyjnych diet jest korzystne dla naszego organizmu. Aktywność fizyczna u kobiet, stosujących antykoncepcję hormonalną, uważana jest za podstawowy warunek prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ciało jak gąbka?

Nie zawsze zmieniające się na wadze cyfry to oznaka tycia. Powodem może być odkładająca się w naszym organizmie woda! Zbierając się w naszych tkankach, doprowadza do wahań wagi. Mogą one wynieść nawet 5 kilogramów. Towarzyszące temu obrzęki i opuchnięcia powodują zmiany w proporcjach sylwetki. Nie trzeba się tym martwić, ponieważ to stan odwracalny. Zastosowanie kilku sposobów, przywróci w naszym organizmie równowagę. Przypadłość ta występuje czasem przy stosowaniu antykoncepcji, co świadczyć może o tym, że jest ona nieprawidłowo dobrana.

Zatrzymanie wody

Zatrzymanie się wody zauważa się u niektórych kobiet w pierwszych 3. miesiącach stosowania antykoncepcji. W tym czasie organizm adaptuje się do dawki hormonów. Jeśli pojawią się widoczne oznaki zatrzymania wody, jak np. opuchnięcia, to należy w tym czasie – paradoksalnie – pić dużo wody. Ona pomoże nam pozbyć się zastoju. Jeśli regularne nawodnienie nie pomoże, wówczas należy skonsultować się z ginekologiem. Po kolejnym zebraniu wywiadu medyczngo, badaniu fizykalnym, pomiarze ciśnienia, zaproponuje inną formę antykoncepcji, dostosowaną do organizmu pacjentki.

prof. Violetta Skrzypulec-Plinta:

W powrocie do optymalnego dla organizmu nawodnienia pomóc mogą herbatki ziołowe. Ale w przypadku przyjmowania antykoncepcji trzeba pamiętać, że nie wszystkie można pić, dlatego tę kwestię trzeba omówić ze swoim lekarzem.

Octan chlormadinonu– hormon pobudzający metabolizm?

Dotychczasowe badania medyczne nie potwierdziły bezpośredniego związku pomiędzy pigułką antykoncepcyjną a tyciem. Niektóre tabletki antykoncepcyjne mogą wręcz wpłynąć na zmniejszenie tłuszczowej masy ciała. W trakcie badania, grupę 48. kobiet podzielono na dwie podgrupy. 24 otrzymywały przez sześć miesięcy antykoncepcję hormonalną z 30 mcg EE (etynyloestradiolu) + 2 mg CMA (octanu chlormadinonu). Pozostałe 24 nie otrzymywały żadnego leczenia. Jedynym parametrem, który zmienił się w sposób istotny statystycznie, był spadek tłuszczowej masy ciała w grupie, otrzymującej antykoncepcję. Z wyjściowej wartości 14,2 kg waga obniżyła się ona do 13,5 kg po trzech miesiącach. A po pół roku stosowania antykoncepcji do 12,7 kg. W grupie kontrolnej, tłuszczowa masa ciała wzrastała nieznacznie, odpowiednio z wartości 14,5 kg do 14,8 kg – po trzech i 15,0 kg – po sześciu miesiącach obserwacji .

Taki efekt „odchudzający” pojawiał się w badaniach wyłącznie po testowaniu tabletek, zawierających octan chlormadinonu. Tłumaczy się to tym, że hormon ten pobudza metabolizm podstawowy, czyli główną przyczynę utraty energii w organizmie.

Antykoncepcja i smukła sylwetka

Współczesna doustna antykoncepcja hormonalna jest sprzymierzeńcem kobiety. Zapobiega nieplanowanej w danym momencie ciąży i jednocześnie minimalizuje ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych

Kampania “Antykoncepcja szyta na miarę”

Kampania edukacyjno-informacyjna, której celem jest budowanie świadomości kobiet na temat doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz jej prawidłowego doboru. Ideą projektu jest uspójnienie oraz poszerzenie wiedzy o antykoncepcji doustnej. Inicjatywę merytorycznie wspiera ekspert
z zakresu psychologii i ginekologii. Więcej informacji o kampanii oraz o hormonalnej antykoncepcji doustnej można znaleźć na stronie: www.antykoncepcjanamiare.pl.

informacja prasowa: M&CC
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH