Jaka jest szansa na znalezienie zgodnego dawcy szpiku?

Znalezienie zgodnego Dawcy to jak szukanie igły w stogu siana. W Polsce szansa na to wynosi obecnie 80%. Oznacza to, że 1 na 5 osób nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego.

Różnorodność naszych genów powoduje, że prawdopodobieństwo ich powtórzenia się wynosi w najlepszym przypadku 1 na 20 000 osób, Czasem, przy rzadkim genotypie, nawet jeden do kilku milionów. Dlatego potrzeba wielu Dawców, aby znalezienie bliźniaka genetycznego było możliwe.

Według badania IMAS, przeprowadzonego na zlecenie Fundacji DKMS, niemal 75% badanych Polaków, w wieku 18-60 lat, uważa, iż liczba zarejestrowanych potencjalnych Dawców jest zbyt niska. Trzeba pamiętać, że im więcej Dawców w bazie, tym większa szansa na to, że uda się uratować czyjeś życie.

Kim jest „zgodny Dawca”?

Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny, więc szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” są bardzo niskie. Przy poszukiwaniu zgodnego Dawcy bada się antygeny zgodności tkankowej HLA. Prawdopodobieństwo znalezienia dwóch osób, u których te antygeny są takie same wynosi 1: 20 000. W przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów.

dr Tigran Torosian, lekarz hematolog, Dyrektor Medyczny Fundacji DKMS. :

Każdego roku tylko w Polsce ponad 700 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia i będzie potrzebowało swojego Dawcy. Łatwiej znaleźć Dawcę niespokrewnionego niż rodzinnego. Zwykle Polacy mają jedno lub dwoje rodzeństwa, więc statystycznie znacznie częściej sięgamy po komórki krwiotwórcze pobrane od Dawcy niespokrewnionego, zarejestrowanego w bazie światowej, liczącej obecnie blisko 35 milionów Dawców.

Tylko 25 procent przeszczepień to te wykonane dzięki Dawcom rodzinnym. Pozostałe 75 procent Pacjentów musi szukać Dawcy niespokrewnionego.

Jak wysoka musi być zgodność?

Zgodność, która pozwala na wykonanie przeszczepienia wynosi 10/10 cech tkankowych. W rzadkich przypadkach 9/10. W wyjątkowych sytuacjach – 8. Im wyższa jest zgodność, tym większe szanse na powodzenie przeszczepienia. To także niższe ryzyko pojawienia się reakcji „przeszczep przeciwko gospodarzowi”. Nie ma natomiast znaczenia grupa krwi. Po przeszczepieniu, wraz z komórkami macierzystymi Dawcy, Biorca przejmuje jego grupę. Są jednak tacy chorzy, którzy potrzebują idealnie zgodnego Dawcy. W ich przypadku jedyną szansa na transplantację – i tym samym, szansą na nowe życie – jest tzw. „bliźniak genetyczny”.

Kto może zostać Dawcą?

Zarejestrować się jako Dawca szpiku i komórek macierzystych może każdy ogólnie zdrowy człowiek, w wieku 18-55 lat, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi.

Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS:

Można to zrobić również przez internet na naszej stronie: www.dkms.pl. Na wskazany przez rejestrującego się adres prześlemy pakiet rejestracyjny, trzeba go tylko wypełnić i odesłać na adres Fundacji.

Z każdą nową osobą w bazie Dawców szpiku i komórek macierzystych, rosną szanse Pacjentów czekających na zgodnego Dawcę, który podaruje im nowe życie.

informacja prasowa: M&CC
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH