Błona naczyniowa znajduje się między twardówką a siatkówką. W jej skład wchodzi tęczówka, ciało rzęskowe i naczyniówka. Główną rolą błony naczyniowej jest odżywienie i zaopatrzenie w tlen siatkówki.
Zapalenie błony naczyniowej oka to choroba, która jak z samej nazwy wynika dotyka błony oka. Do niedawna nie wiadomo było na czym polega ta choroba i jaka jest etiologia. Mogą być to bakteryjne zapalenia organizmu i tę postać można leczyć antybiotykami i sterydami. Okazuje się jednak, że choroba ta może być też spowodowana chorobą autoimmunologiczną.
Małgorzata Pacholec, Prezes Retina AMD Polska:
Uważam, że każdy Polak powinien przynajmniej raz w roku pojawić się u okulisty. Należy sprawdzić ostrość widzenia, pole widzenia i wnętrze oka. Dzięki temu lekarz wykryje, czy coś złego nie dzieje się zanim zobaczymy efekt tej choroby. Warto też wiedzieć, że możemy tez sami codziennie badać swój wzrok. Zakrywając jedno oko i patrząc czy widzimy drobny druk, ale i też zakrywając drugie oko, czy widzimy w ten sam sposób. Warto widzieć, czy widzi mózg, bo mózg bardzo często nas oszukuje, dlatego też warto robić takie proste ćwiczenia.
Zapalenie błony naczyniowej oka – diagnostyka i leczenie
Zapalenie błony naczyniowej oka to stan, który potencjalnie zagraża widzeniu. Może doprowadzić do znacznego pogorszenia ostrości wzroku. Mimo postępu diagnostyki i leczenia choroba ta nadal stwarza poważne problemy. Jej objawy są zróżnicowane, a przyczyna tej choroby jest nadal nieznana. Pomimo leczenia miejscowego i ogólnego u części pacjentów dochodzi do nawrotów choroby. Następstwem zapalenia błony naczyniowej mogą być powikłania, takie jak obrzęk plamki, odwarstwienie siatkówki, jaskra czy zaćma.