Czy możemy pozbyć się smogu transportowego?

Na debacie na temat smogu poruszono kwestie związane z rozwojem technologicznym samochodów i ograniczeniem emisji zanieczyszczeń produkowanych przez pojazdy. Czy możemy w łatwy sposób pozbyć się smogu?

Walka ze smogiem to wielotorowy proces. Powinniśmy przechodzić na niskoemisyjne opalanie domów, wymieniać na gaz, albo podłączać się do ciepła sieciowego. Drugi sposób to korzystanie z transportu publicznego zamiast transportu indywidualnego.

Konrad Marczyński, prezes Warszawskiego Alarmu Smogowego:

W przypadku, jeżeli ktoś nie może, warto by był to samochód benzynowy lub elektryczny, który nie emituje zanieczyszczeń. Wiele rozwiązań jest w strategii miejskiej, na przykład tempo 30km/h w całym śródmieściu funkcjonalnym i buspasy.

Na zmniejszenie smogu wypływa również ograniczenie samochodów emitujących spaliny lub zamienienie ich na pojazdy zeroemisyjne.

Konrad Marczyński, prezes Warszawskiego Alarmu Smogowego:

Autobusy napędzane gazem emitują mniej zanieczyszczeń niż autobusy napędzane dieslem. Gdybyśmy skupili się na tym małym procencie samochodów, które emitują najwięcej zanieczyszczeń, moglibyśmy osiągnąć znaczącą poprawę. W Czechach przeprowadzono takie badanie i tam stwierdzono, że gdyby zatrzymać 5% pojazdów tych najbardziej zanieczyszczających, tak zwanych kopciuchów i zamienić je na zeroemisyjne, zatrzymalibyśmy 50% zanieczyszczeń.

Okazuje się, że rozpowszechnienie niskoemisyjnych pojazdów w Polsce jest całkiem realne. Jeżeli technologia okaże się bardziej atrakcyjna niż stara wtedy pojazd elektryczny, jeżeli chodzi o całkowity koszt utrzymania stanie się tańszy, niż odpowiednik spalinowy. Wtedy ta zmiana po prostu zadzieje się w sposób naturalny.

Michał Kurtyka, Wiceminister Środowiska:

Uważamy, że należy znaleźć się w tej zmianie w miarę możliwości na jak najlepszym miejscu i tę falę wesprzeć. Stąd ustawa o elektromobilności oraz instrument finansowy – fundusz niskoemisyjnego transportu. W tym roku mamy 300 milionów. W przyszłym roku nieco więcej, docelowo do 600-700 milionów złotych rocznie.

informacja prasowa: NewsRM

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH