Stygmatyzacja chorych na schizofrenię

O osobach chorych na schizofrenię najczęściej mówi się źle. Eksperci alarmują, że stygmatyzacja osób chorych niesie ogromne szkody w ich leczeniu.

Stygmatyzacja chorych to dość powszechne zjawisko. Niestety media w tym partycypują. Dlatego że o pacjentach chorych na schizofrenię mówi się w kontekście jakiś spektakularnych, niestety negatywnych wydarzeń. Czym się może przejawiać stygmatyzacja? Chorym na schizofrenię trudniej
jest uzyskać pracę, że trudniej jest im nawiązać kontakty z osobami, z którymi chcieliby nawiązać kontakty.

prof. dr hab. n. med. prof. Marek Jarema Kierownik III Kliniki Psychiatrycznej IPIN w Warszawie:

Ogólne przekonanie w opinii publicznej jest takie, że to są ludzie postrzegani zwykle jako niezrozumiali, niebezpieczni i powinni być izolowani. To jest fatalne z punktu widzenia tych ludzi. Niczemu nie zawinili, że chorują. Poza tym taka postawa nie sprzyja powrotowi do normalnego funkcjonowania. Nie można stawiać znaku równości pomiędzy niebezpieczeństwem dla otoczenia, czy dla siebie, a chorobą psychiczną. Oczywiście pacjenci mogą dokonywać takich czynów. Mogą mieć takie myśli, ale tak samo jak to mogę być ja czy ktokolwiek inny. To jest bardzo ważna rzecz. Niestety walka ze stygmatyzacją jest niezwykle trudna.

Kto choruje na schizofrenię?

Schizofrenia występuje u około 1 % populacji, czyli na 100 osób jedna choruje na schizofrenię. Trzeba rozróżniać zaburzenia psychiczne od chorób psychicznych. Schizofrenia jest chorobą psychiczną. To znaczy, że w jej przebiegu pojawiają się takie elementy życia psychicznego, które nie występują u normalnego człowieka. Takimi elementami schizofrenii paranoidalnej są najczęściej omamy i urojenia, ale także objawy rozpadu struktury osobowości.

Choroby psychiczna a przestępczość

Z danych Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej spośród osób skazanych za przestępstwa, mniej niż 1% to osoby chorujące psychicznie. Znacznie częściej osoby te są ofiarami przestępstw lub są autoagresywne. Mają myśli i podejmują próby samobójcze.

Przyczyny choroby

Nie wiemy, jakie są przyczyny powstawania schizofrenii. U podłoża schizofrenii leżą tak zwane zaburzenie neurorozwojowe. Już w okresie płodowym i wczesno dziecięcym dochodzi do nieprawidłowości w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Później manifestuje się wystąpieniem choroby. Można także wyróżnić czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania. Wiadomo, że schizofrenia ma pewną tendencje do przebiegu rodzinnego. Jeżeli ktoś w rodzinie już na nią choruje, to ryzyko zachorowania kolejnego członka jest większe niż w normalnej populacji. Jednak nie można zdecydowane stwierdzić, że jest to choroba dziedziczna.

informacja prasowa: NewsrmTV 
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH