Co najmniej połowa naszego społeczeństwa cierpi na otyłość. Każdy kilogram nadwagi skraca życie o dwa do czterech miesięcy. Co zatem robić, aby temu przeciwdziałać? Pokochaj jogging!
Czy wiesz, że każde ograniczenie aktywności ruchowej prowadzi do niekorzystnych zmian w metabolizmie, układzie sercowo-naczyniowym, hormonalnym, immunologicznym, wydalniczym? Takie zmiany powodują, że szybciej się starzejemy.
Na jogging marsz!
Wszyscy, którzy prowadzą siedzący tryb życia, powinni pomyśleć o kompensacji deficytu aktywności ruchowej. Najprostszym i dostępnym dla każdego sposobem jest szybki spacer. Jeszcze lepsze efekty przynosi marsz lub jogging.
Każdy wysiłek powinien być umiarkowany, przyjemny, stosowany w miarę regularnie i stopniowo dawkowany. Jogging powinien być dostosowany do wydolności, a nie do wieku ćwiczącego. Wysiłek nie może być zbyt mały, gdyż taki pobudza łaknienie. Raczej powinien powodować lekkie zmęczenie i zwiększać pocenie się, przez co ustrój pozbywa się szkodliwych związków.
Na dobry początek
Rozpoczynając jogging, należy zaczynać od bardzo krótkich dystansów (200-300 metrów) z szybkością równą marszowi. Bieg należy kontynuować bez odpoczynku do momentu znacznego przyspieszenia oddechu (zadyszki). Odpoczynek następuje w marszu, podczas którego wykonujemy kilka ćwiczeń gimnastycznych.
Osoby cierpiące na bezsenność lub te, które chciałyby stracić na wadze, powinny biegać po kolacji – 15-30 minut po zjedzeniu niezbyt obfitego posiłku. Nie należy się przejmować, że początkowo po kilku minutach biegu będziemy musieli przejść do marszu lub przystanąć na chwilę. Już po kilku pierwszych przebieżkach – oprócz bólu mięśni – poprawi się nasze samopoczucie, a krew zacznie szybciej krążyć w żyłach. Nie trzeba wiele – na początek przeznaczmy na jogging pół godziny dziennie (tyle czasu spędzamy codziennie, oglądając telewizyjne reklamy). Po miesiącu regularnego „treningu” bez większego wysiłku przebiega się 3-5 kilometrów.
Bieg po schodach
Odmianą biegania w terenie jest bieganie po schodach. Wbiegać należy tak wysoko, jak jest się w stanie. W każdej następnej próbie o kilkanaście stopni wyżej. Gdy uda nam się dotrzeć do ostatniego piętra, schodzimy na parter i ponownie rozpoczynamy bieg w górę. Aby utrzymać dobrą kondycję, powinno się pokonywać 300 schodów dziennie (w przeciętnym pięciopiętrowym budynku jest około 100 schodów). Jogging po schodach zwiększa nie tylko naszą wytrzymałość, ale także siłę mięśni nóg.
Czas relaksu
W czasie biegania nie wolno zapominać o częstym popijaniu niegazowanej wody mineralnej. Natomiast po joggingu – aby zwiększyć elastyczność mięśni, które są wtedy rozgrzane – warto wykonać serię ćwiczeń rozciągających. Po powrocie do domu rozmasujmy zmęczone łydki i stopy, weźmiemy ciepłą, relaksującą kąpiel, ewentualne ranki i otarcia zdezynfekujemy wodą utlenioną. Do zobaczenia na ścieżce zdrowia!
Efekty regularnego joggingu
•Twój wiek fizjologiczny może być nawet o 5 lat niższy od wieku metrykalnego.
•Twoja waga jest zgodna z normą, choć odżywiasz się normalnie.
•Mężczyźni obserwują przyrost masy mięśniowej i ubytek tkanki tłuszczowej.
•Kobiety zyskują ładne kształty, są bardziej pociągające.
•Jesteś odporny(a) na przeziębienia.
•Biegając, dbasz nie tylko o swoje mięśnie, stawy i serce, ale także jelita, wątrobę i skórę.
•Jesteś mniej narażony(a) na wystąpienie objawów depresyjnych.
•W ciągu 2 godzin po umiarkowanym wysiłku u mężczyzn wzrasta o około 15 proc. poziom testosteronu
Truchtająca mama
Co ma zrobić młoda mama, która chciałaby uprawiać jogging, ale nie ma z kim zostawić dzidziusia? Może zabrać dziecko ze sobą. Potrzebny jest do tego wózek na dużych kołach (najlepiej trójkołowy) i równa powierzchnia, po której możemy szybko przemieszczać się z wózkiem. Proponuję rozpocząć od intensywnego marszu (40-60 metrów) z pięciominutową przerwą na spokojny spacer. Taki półgodzinny trening należy powtarzać 3-4 razy w tygodniu. Stopniowo można skracać odcinki marszowe, przechodząc w trucht, ale zachowując przerwy na wolny spacer. Kolejny etap (6-8. tydzień) to wolny bieg z przerwami (czas treningu pozostaje bez zmian). Pierwsze efekty można zaobserwować po dwóch miesiącach.