Widoki na dobry wzrok

Wzbogacenie środowiska otaczającego dorosłe niedowidzące zwierzęta prowadzi do poprawy ich wzroku – donoszą naukowcy z Włoch na łamach pisma “Nature Neuroscience”.

Wyniki badań Alessandro Sale i zespołu ze Scuola Normale Superiore w Pizie dowodzą, że utrata wzroku spowodowana brakiem bodźców wzrokowych we wczesnym życiu może być wyleczalna u dorosłych.

Naukowcy przeprowadzili doświadczenie, w którym pozbawili szczury dopływu bodźców do jednego oka. Zabieg taki powoduje trwałe zmiany w ostrości widzenia (niedowidzenie). Później dorosłe zwierzęta zostały pozbawione bodźców dla drugiego oka i umieszczone w klatkach z bogatszym wyposażeniem, stymulującym szczury do zwiększonej aktywności ruchowej i czuciowo-motorycznej.

Po dwóch do trzech tygodni spędzonych w nowym środowisku zwierzęta zaczęły widzieć prawidłowo, pomimo że okres rozwoju układu nerwowego u dorosłych szczurów jest już dawno zakończony.

Dane fizjologiczne wskazują, że pod wpływem wzbogaconego środowiska i zwiększonej ilości bodźców u dorosłych zwierząt doszło do reaktywacji zakończonej wcześniej plastyczności neuronalnej.

Badacze przeprowadzili także doświadczenia farmakologiczne, podczas których zaobserwowali, że kluczowe dla zwiększenia plastyczności jest zmniejszenie tzw. hamowania w korze wzrokowej mózgu.

Odkrycie wskazuje na możliwość leczenia dorosłych ludzi, którzy utracili ostrość wzroku w dzieciństwie na przykład na skutek zeza, przy pomocy zwiększenia ilości bodźców wzrokowych w dorosłym życiu.

4.8/5 - (153 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH