Wszystko może być uzależnieniem

“Uzależnienie” to coś co kojarzy się nam najczęściej z narkotykami czy alkoholem, jednak coraz więcej naukowców mówi, że nie musi się ono wiązać z żadną substancją chemiczną. Te same mechanizmy fizjologiczne leżą u podstaw wszelkich uzależnień – psychologicznych czy chemicznych – ostrzega “Przekrój”.

“To nie musi być heroina ani poker. To nie musi być nawet codzienna lampka wina, bez której trudno się zrelaksować po pracy. To może być cokolwiek. Czekolada, zakupy, gadanie przez telefon, oglądanie telewizji, spędzanie godzin na czatach internetowych, nieustanne sprawdzanie maili czy codzienne wizyty w fitness clubie i wyciskanie z siebie siódmych potów, by następnego dnia znów uznać, że musimy to robić od nowa. To może być wszystko, wobec czego nie potrafimy powiedzieć sobie: dość” – czytamy w tygodniku.

Kontrowersje na temat tak postrzeganego uzależnienia budzi fakt, że dotychczas jest ono postrzegane jako choroba, którą należy leczyć. Tymczasem w powszechnym przekonaniu wiele naszych skłonności wynika tylko i wyłącznie z naszej woli. Jeśli się przejadasz, kupujesz szóstą parę butów w tym miesiącu albo spędzasz kolejną godzinę w Internecie, postrzega się ciebie raczej jako człowieka o “słabej silnej woli” niż kogoś, kogo powinno się leczyć. Problemem może być także fakt, że przy takim podejściu pracoholik czy seksoholik nie będzie
się czuł winny, tylko wytłumaczy swoje zachowanie chorobą. (st)

4.6/5 - (18 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH