Chudnięcie może być pierwszym objawem alzheimera

Nie kłopoty z pamięcią, ale chudnięcie może być pierwszym objawem choroby Alzheimera – sugerują badania opublikowane przez najnowsze wydanie „Neurology”. Wymagają one jednak potwierdzenia.

Eric Vidoni z University of Kansas Alzheimer’s Disease Center twierdzi, że chudnięcie może być jednym z objawów innych schorzeń towarzyszących chorobie Alzheimera. Jego zdaniem, mogą się one rozwijać zanim jeszcze degradacja mózgu będzie tak duża, że powoduje zaburzenia pamięci.

Prof. Ian Murray, neurobiolog z Texas A&M Health Science Center College of Medicine, sugeruje, że leczenie towarzyszących chorobie Alzheimera innych schorzeń może nawet opóźnić jej rozwój, ale przyznaje, że są to jedynie spekulacje.
Wcześniej publikowane badania sugerowały, że osoby, które w średnim i w młodszym wieku mają nadwagę, są bardziej narażeni na ten typ demencji. Co ciekawe, otyłość w starszym wieku wykazuje odwrotną korelację – u takich osób ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera jest mniejsze, co nazwano „paradoksem otyłości”.

Z badań Erica Vidoni przeprowadzonych na 506 ochotnikach wynika, że częściej tracą na wadze te osoby, u których badaniem obrazowym wykryto zmiany w mózgu lub mieli oni w płynie mózgowo-rdzeniowym większy poziom białka związanego z chorobę Alzheimera.
Jak to wytłumaczyć? Vidoni twierdzi, że ta choroba niszczy hipokamp, ośrodek mózgu, który wpływa również na przemianę materii i apetyt. Skutkiem tego jest spadek masy ciała oraz postępujące zakłócenie funkcjonowania pamięci.

(Źródło: PAP)

4.9/5 - (115 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH