Ostrożnie z paracetamolem

Zbyt duża, choć pozornie nieszkodliwa dawka przeciwbólowego i przeciwgorączkowego paracetamolu przyjmowana codziennie przez tygodnie czy miesiące może mieć fatalne działanie – informuje „British Journal of Clinical Pharmacology”.

Choć paracetamol to skuteczny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, ze względu na bezpieczeństwo stosowania polecany do stosowania u dzieci, jego duże dawki mogą uszkadzać wątrobę.

W ciągu 16 lat specjaliści z Edinburgh University (Wielka Brytania) zaobserwowali 161 przypadków znacznego przewlekłego przedawkowania paracetamolu.

Osoby, które przyjmują ten środek z powodu przewlekłego bólu, mogą sobie nie zdawać sprawy, że przekraczają bezpieczną dawkę. Często nie potrafią także rozpoznać objawów przedawkowania czy groźnego dla życia uszkodzenia wątroby.

Lekarze również mogą mieć trudności z dostrzeżeniem problemu, ponieważ badania krwi nie wykazują tak wysokich poziomów paracetamolu, jak przy ostrym zatruciu, związanym z jednorazowym przyjęciem bardzo dużej dawki (na przykład kilku opakowań).
Tymczasem przewlekłe przedawkowanie może być bardziej niebezpieczne – w badanej grupie częściej prowadziło do problemów z wątrobą i mózgiem, pacjenci częściej wymagali dializy i podłączenia do respiratora. W tej grupie było także więcej zgonów z powodu powikłań.

Jak zaznaczają komentujący wyniki brytyjscy specjaliści, osoby, którym dotychczasowa dawka paracetamolu nie pomaga, zamiast ją zwiększać powinny skonsultować się z farmaceutą, aby doradził im inny środek przeciwbólowy lub poszukały specjalisty, który rozpozna i usunie przyczynę bólu. Przekraczanie przepisanej dawki nie rozwiązuje problemu z bólem, a może doprowadzić do dodatkowych problemów ze zdrowiem.

Ponieważ paracetamol wchodzi w skład wielu dostępnych bez recepty leków przeciwko przeziębieniu, nie należy ich beztrosko łączyć, bo można przekroczyć bezpieczną dawkę.

(Źródło: PAP)

4.9/5 - (126 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH