Antykoncepcja dla kobiet z grup ryzyka

Antykoncepcja dla kobiet z grup ryzyka

W wyborze odpowiedniej metody antykoncepcyjnej należy kierować się wiekiem pacjentki oraz jej trybem życia. Należy również brać pod uwagę przeciwwskazania i ewentualne działania niepożądane, a także wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Światowej Organizacji Zdrowia.

Antykoncepcja szyta na miarę

Antykoncepcja szyta na miarę

Które z metod hormonalnych są bardziej skuteczne: wkładki domaciczne, plastry czy tabletki?
Skuteczność tych metod jest porównywalna i bardzo wysoka. W tzw. indeksie Pearla stopień niepowodzenia waha się od 0,2 do 0,5 – czyli na 100 par stosujących przez rok tę metodę antykoncepcji w ciążę zajdzie 0,2-0,5 proc. kobiet. Najskuteczniejsze wydają się wkładka wewnątrzmaciczna z lewonorgestrelem oraz plastry. Tabletki też są bardzo skuteczne, w ponad 99,5 proc., pod warunkiem, że kobieta używa ich tak, jak to jest zalecane, czyli nie zapomina o przyjmowaniu. Warto dodać, że przy nowoczesnych tabletkach, które poleca się brać w schemacie 21/7 (21 dni przyjmowania na 7 dni przerwy) kobieta nie powinna zajść w ciążę, nawet jeśli jeden czy dwa razy zapomni o pigułce. A w przypadku przyjmowanych w schemacie 24/4 (24 dni tabletki z hormonem, 4 dni tabletki niezawierające hormonu) nie powinna zajść w ciążę, nawet gdy zapomni o tabletce przez 2-3 dni. Choć oczywiście lepiej tego nie robić.

Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie

Intensywne karmienie piersią (6-7 razy na dobę) powoduje zmniejszenie płodności, ale nie do końca. Po upływie sześciu tygodni od porodu kończy się okres połogu. W tym czasie może się pojawić pierwsza owulacja (zdarza się nawet, że dzieje się to wcześniej), chociaż oczywiście kobieta nie ma jeszcze miesiączki. Jeśli jednak owulacja pojawi się, można zajść w ciążę. Przy intensywnym karmieniu piersią obniżenie płodności w tym okresie jest bardzo duże, o około 80 proc., ale niejedna Polka przekonała się, że nie jest to całkowite zabezpieczenie przed ciążą. Dlatego większość kobiet, które w najbliższym czasie nie chcą urodzić kolejnego dziecka, powinna stosować antykoncepcję.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH