Kobieta w dołku

Kobiety cierpiące na przewlekłe bóle głowy, głównie migrenę, częściej mają objawy depresji, niż kobiety, które ból głowy dopada od czasu do czasu – wynika z artykułu zamieszczonego na łamach pisma “Neurology”.

W najnowszych badaniach, które przeprowadzili naukowcy z University of Toledo (w stanie Ohio w USA), udział wzięło 1032 kobiet, które trafiły do lekarza z powodu bólu głowy. Część z nich (593) miała epizodyczne bóle głowy – mniej niż 15 na miesiąc, a część (439) cierpiała na częste (przewlekłe) bóle głowy – ponad 15 w miesiącu.

W większości była to migrena, tj. samoistne pulsujące bóle, zazwyczaj zaczynające się z jednej strony głowy. Migrenie często towarzyszą inne nieprzyjemne objawy, jak nudności, wymioty, dreszcze, kołatanie serca, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas i zapachy. Ból migrenowy może trwać kilka godzin, a nawet do 2-3 dni. Aż 70 proc. osób cierpiących na migreny stanowią kobiety.

Jak wykazała analiza, pacjentki z przewlekłymi bólami głowy czterokrotnie częściej cierpiały na poważną postać depresji, tzw. dużą depresję, niż kobiety, które głowa bolała od czasu do czasu. Były też trzy razy bardziej narażone na występowanie silnych objawów dodatkowych, jak uczucie zmęczenia i brak energii, problemy ze snem, nudności, zawroty głowy, problemy ze współżyciem
seksualnym, oraz bóle żołądka, pleców, ramion, nóg i stawów.

Dla pacjentek, u których stwierdzono poważną postać migreny łącznie z innym problemem zdrowotnym ryzyko dużej depresji rosło aż o 32 razy.

Jak podkreśla prowadząca badania Gretchen Tietjen, silne bóle mogą być objawem depresji lub mogą się do niej przyczyniać. Jej zdaniem, związek między migreną a depresją sugeruje również, że obie przypadłości mogą mieć wspólne podłoże neurobiologiczne, na przykład mogą być wynikiem zaburzenia w poziomie serotoniny w mózgu. Od lat wiadomo, że niedobory tego neuroprzekaźnika leżą u
podstaw wielu przypadków depresji. Zespół Tietjen jest w trakcie badań, które mają zweryfikować to przypuszczenie doświadczalnie.

“Niezależnie od tego, jakie są przyczyny związku między migreną a depresją, lekarze muszą pamiętać, że zaburzenia psychiczne, w tym depresja mogą nasilać odczuwanie bólu i dlatego utrudniać jego leczenie” – konkludują autorzy pracy.

4.5/5 - (205 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH