Koniec rządów cukrzycy

Jeszcze w latach 80-tych mierzenie poziomu cukru we krwi było możliwe tylko w przychodni. Dziś istnieją systemy ciągłego monitoringu pozwalające obserwować poziom cukru w telefonie. A to tylko jeden aspekt choroby. Jak bardzo zmieniło się życie cukrzyka między generacją X a Y?

Postępy diabetologii

Diabetologia to jedna z dynamiczniej rozwijających się gałęzi medycyny. W codziennym mierzeniu poziomu cukru pomagają cukrzykom niewielkie glukometry. Miejsce strzykawki zajęły peny oraz pompy insulinowe. Prowadzone są badania nad stworzeniem sztucznej trzustki. Ciężko uwierzyć, ale jeszcze 100 lat temu nie było wiadomo, jak leczyć cukrzycę. Choroba
była uważana za śmiertelną. Przełom w leczeniu cukrzycy nastąpił w 1921 roku. Właśnie wtedy odkryto, że insulina, która reguluje poziom cukru znajduje się w trzustce. To odkrycie wywołało kolejne. Podanie insuliny człowiekowi, wynalezienie pasków testowych, próba przeszczepu trzustki. Postęp w diabetologii odczarował cukrzycę, którą kiedyś uważano za śmiertelną chorobę.

Koniec dyktatury cukrzycy

Jakość życia chorych na cukrzycę bez wątpienia zmieniła się. Jeszcze w latach osiemdziesiątych diabetycy cały swój rytm dnia musieli dostosować do swojej choroby. Aby zbadać swój cukier we krwi musieli udać się do najbliższej przychodni. Powstanie glukometrów sprawiło, że mierzenie poziomu cukru stało się mniej kłopotliwe. Współczesne glukometry są powszechnie dostępne. Ich niewielki rozmiar pozwala, aby trzymać je ciągle przy sobie. Zmienił się również sposób przyjmowania insuliny. Kiedyś insulina dawkowana była szklanymi strzykawkami z igłami wymagającymi sterylizacji.

Nowoczesne podawanie insuliny

Obecnie diabetycy mogą leczyć się tam, gdzie akurat przebywają dzięki penom i pompom
insulinowym. Do podawania insuliny przy pomocy obu narzędzi nie jest już potrzebna tradycyjna strzykawka. Pen, który przypomina kształtem długopis, posiada miejsce na wkład z insuliną. Pozwala na dokładne ustawienie zaplanowanej dawki oraz niemal bezbolesne wstrzyknięcie insuliny. Natomiast pompa insulinowa to jedno z najbardziej nowoczesnych sposobów dawkowania insuliny. Pompa, jest noszona stale przez pacjenta i przez 24 godziny na dobę zapewnia podawanie insuliny. System ten pozwala uniknąć wykonywania kilku ukłuć dziennie.

Cukrzyca w telefonie

W nowoczesnych metodach leczenia cukrzycy coraz większe miejsce zajmują aplikacje na telefon. Niecałe 20 lat temu powstał pierwszy system ciągłego monitorowania glikemii. Obecnie jego najnowocześniejszą formę przybiera system Eversense. Polega on na umieszczeniu sensora pod skórą ramienia. Nadajnik systemu jest bardzo lekki, wodoodporny i zapewnia łączność ze smartfonem. Nadajnik dba o bezpieczeństwo cukrzyka, Wibruje za każdym razem, gdy odnotuje zbliżającą się hipo- bądź hiperglikemię.Telefon z aplikacją zbiera dane o poziomie cukru, do których użytkownik ma dostęp w każdym momencie.

Prostsze trzymanie się zdrowej diety

W codziennym życiu cukrzyka dobrze sprawdzają się przedmioty ułatwiające przygotowywanie zdrowych posiłków. Inteligentne wagi kuchenne wraz z aplikacją obliczają wartość kaloryczną, zawartość tłuszczu czy soli oraz umożliwiają prowadzenie dziennika diety. Innym rozwiązaniem są aplikacje mobilne. Dają one możliwość obliczenia zawartości wymienników WW oraz WBT. Istotną pomocą są kalkulatory bolusa pozwalające obliczyć prawidłową dawkę insuliny.

Wiedza jest podstawą

Jednym z najważniejszych osiągnięć w diabetologii jest uznanie roli nowoczesnej edukacji w terapii cukrzycy. Nowoczesne technologie pozwalają zrozumieć cukrzycę, nauczyć się reakcji organizmu na różne czynniki i lepiej dopasować terapię do indywidualnych potrzeb chorego na cukrzycę. Dzięki mediom społecznościowym zdobycie informacji o doświadczeniach innych cukrzyków jest banalnie proste. Kiedyś zostawały tylko dyskusje na korytarzu w przychodni. A dla wielu chorych niezwykle cenne jest wsparcie społeczności i możliwość wymiany doświadczeń.

źródło: informacja prasowa Alert Media Communications
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH