Dieta bez cudów

Czy rumianek w połączeniu z limonką może stanowić przełomową terapię w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, a lucerna, cynamon i olejek miętowy mogą wyleczyć z astmy? – pyta na łamach “Managera Apteki” farmaceutka Ewa Wietrak.

Odpowiedzią na wątpliwości dotyczące skuteczności suplementów diety może być pomysł Media TV Plus Sp. z o.o ustanowienia Nagrody Profesorów Farmacji. Media TV Plus proponuje, żeby grono wybitnych specjalistów tworzących Zespół Ekspertów Farmacji analizowało dwa razy w roku zgłoszone przez producentów i dystrybutorów suplementy.

Od 1 czerwca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r., Zespół Ekspertów Farmacji stworzą:

  • prof.Marek Naruszewicz
    – prof. Aleksander P. Mazurek
    – prof. Ludwik Czerwiecki
    – dr Grażyna Sygitowicz
    – dr Sławomir Białek

Intencją Nagrody Profesorów Farmacji jest wskazania i pomoc w promowaniu wratościowych suplementów diety w sposób pozytywny, nie poprzez negację czy odrzucenie niezgodne z europejskim prawem.

Ewa Wietrak na łamach “Managera Apteki” pisze m.in.:

Na półkach aptecznych pojawia się od jakiegoś czasu coraz więcej nowych preparatów, które mają status rejestracyjny suplementu diety. Są one również bardzo szeroko reklamowane w środkach masowego przekazu.

A czego ciekawego możemy dowiedzieć się o tych nowych “wspaniałych” produktach? Podam choć dwa przykłady: rumianek w połączeniu z limonką stanowi przełomową terapię w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, a lucerna, cynamon i olejek miętowy leczy astmę.

Farmaceuta może ocenić, czy są to fakty, aczkolwiek też nie zawsze, ponieważ przy takiej ilości wszystkich produktów, jest to niemożliwe. Niestety pacjent pozostaje pod ogromnym wpływem obietnic producentów.

Pomijam fakt, jeśli stosuje te produkty dodatkowo, ale niestety często się zdarza, że nie idzie do lekarza, a ufa informacjom zawartym w reklamach i “leczy” się na własną rękę.

Właśnie kluczowe w tym całym chaosie jest słowo “leczy”, gdyż zgodnie z obowiązującym prawem suplement diety nie może leczyć, zapobiegać chorobom czyli “podszywać” się pod lek(…). Czym innym jest napisanie na suplemencie wapnia i witaminy D3, że zmniejsza on ryzyko osteoporozy, a czym innym, że tę osteoporozę leczy.

4.4/5 - (34 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH