rzuć palenie

Rzuć palenie, a unikniesz nowotworów i chorób serca

Badania pokazują, że w Polsce aż 50% nałogowych palaczy deklaruje, że chciałoby rzucić palenie w przyszłości. Rzecz jasna, jak potwierdzają specjaliści, najlepszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z nałogu. Niestety, znaczna część prób zerwania z tytoniem kończy się niepowodzeniem. Czy istnieją zatem zastępniki, które pomogą zniwelować ryzyko chorób wywoływanych paleniem, takich jak choroby serca i naczyń, choroby układu oddechowego czy nowotwory?

Rzuć palenie | Tytoń i jego szkodliwa historia

Tytoń zawitał do Europy ok. pięćset lat temu. Bardzo szybko zyskał przychylność przedstawicieli wyższych sfer oraz środowiska artystycznego. Jednak, nie od razu traktowano go w kategoriach używki. Dla pozbawionych dzisiejszej wiedzy medycznej notabli palenie fajek, cygar czy wciąganie tabaki nosiło znamiona rozrywki, która pomagała wyostrzać zmysły oraz poprawiać koncentrację. Pisano nawet o prozdrowotnych właściwościach tytoniu. Ówcześni lekarze polecali wykorzystywanie jego liści w leczeniach chorób dermatologicznych.

Natomiast, papierosy, w takich kształcie, jaki znamy dzisiaj, pojawiły się dopiero w XXI w. Rewolucja przemysłowa oraz zmieniające się nawyki społeczeństwa przyniosły powstanie pierwszych fabryk, wyspecjalizowanych ściśle w masowej produkcji papierosów. Tym samym możemy założyć, że to właśnie “wiek pary i żelaza” otworzył nowy rozdział w historii tytoniu, a co za tym idzie – coraz liczniejszych przypadków chorób onkologicznych, układu oddechowego oraz serca i naczyń.

Rzuć palenie | Toksyczny związek palenia tytoniu między nowotworami i chorobami kardiologicznymi

W związku ze zwiększoną zachorowalnością na wyżej wymienione choroby, zaczęto badać wpływ tytoniu na zdrowie człowieka. Pierwszy raz dowiedziono, że tytoń ma toksyczny wpływ na nasz organizm w latach 30. XX wieku. Jednak dopiero dwadzieścia lat później problemem zajęto się na szeroką skalę. Nowopowstałe organizacje zaczęły ostrzegać konsumentów przed spożyciem tytoniu w każdych ilościach, wskazując na udowodnioną zależność między papierosami, a stale wzrastającą liczebnością odnotowanych przypadków raka płuc, zawałów serca czy udarów mózgu. Tymczasem na światowych rynkach pojawiały się kolejne propozycje producentów, które dzięki udanej machinie marketingowej przedstawiono jako zdrowsze czy dedykowane konkretnej grupie odbiorców. Zdaniem naszego eksperta, próby różnicowania szkodliwości wyrobów tytoniowych są szkodliwe z punktu widzenia zdrowia publicznego.

“Mentolowe papierosy są szkodliwe w podobnym stopniu jak papierosy tradycyjne, a różnice między poszczególnymi markami nie uzasadniają kreowania którejś marki jako mniej szkodliwej. Każdy papieros jest szkodliwy, każdy zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca i nowotworów.” – komentuje prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, organizator cyklu Konferencji „Kardiologia Prewencyjna” oraz Sekretarz Zarządu Głównego PTK.

Rzuć palenie | Papierosy, cygara, fajki, tabaka – co szkodzi najbardziej?

Czy możemy domniemywać, że odpowiedzialność za wzrost liczebności problemów kardio- i onkologicznych leży jedynie na papierosach (jako jeden z rodzajów przyjmowania), a nie sam tytoń per se? Dzisiaj wiemy już, że nie. Wieloletnie badania naukowe pozwalają nam stwierdzić, że zawarte w liściach rośliny substancje toksyczne są trucizną niezależnie od sposobu używania tytoniu. Inaczej rozkłada się jedynie ciężar zagrożenia dla poszczególnych organów. Tak na przykład palacze tradycyjnych fajek i cygar nieco rzadziej chorują na nowotwory płuc, za to częściej np. na raka języka i gardła. Uzależnieni od używania tabaki są mniej narażeni na wystąpienie raka oskrzela, w większym stopniu za to ryzykują rakiem jamy ustnej. Jedyną chorobą, w obrębie której nie wykazano różnic między palaczami a zażywającymi tytoń w inny sposób, jest miażdżyca, czyli choroba ścian tętnic, prowadząca w wielu przypadkach do wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.

Rzuć palenie | Czy papierosy elektroniczne to bezpieczne rozwiązanie?

Pojawienie się na rynku papierosów elektronicznych, to z pewnością niemały przełom. Te urządzenia inhalacyjna mają skrajnie szkodliwy dym papierosowy zastąpić aerozolem, który zwiera m.in. nikotynę. Część ekspertów uważa, że wybór tzw. e-papierosa stanowi mniejsze zło dla organizmu. Istnieją również przesłanki by sądzić, że palenie nowoczesnych odpowiedników tradycyjnych papierosów może być skuteczną formą leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu. Nie należy jednak zapominać, że badania w tym zakresie wciąż się toczą, a zdaniem ekspertów potrzeba jeszcze nawet 15 lat do pełnej oceny zagrożenia. Elektroniczne papierosy przynoszą jednak dodatkowe ryzyko.

“Stosowanie papierosów elektronicznych jest mniej szkodliwe – zarówno ze względu na rozwój nowotworów, chorób płuc, jak i ryzyko występowania chorób serca i naczyń. Niestety, istnieje obawa, że elektroniczne papierosy zdejmą negatywne odium z palenia papierosów, a w konsekwencji częściej będą po nie sięgać dzieci i młode osoby dorosłe. To jest właśnie niebezpieczeństwo, które podkreślamy od kilku lat.” – mówi prof. Piotr Jankowski.

Raport WHO M-POWER pokazał, aż połowa nastolatków w wieku 13-15 lat przynajmniej raz próbowała tytoniu, zaś przytaczane wcześniej krajowe badania GATS wskazują, że początek nałogu najczęściej przypada na czas między 18 a 24 rokiem życia. Zatem, chyba mamy się czym martwić. Chociaż wraz z biegiem lat sukcesywnie zmniejsza się liczba palących, z papierosem dalej nie rozstaje się co czwarty Polak.

“Ponieważ “spacerowanie” z papierosem przestało być modne, a od siedmiu lat nie można także palić w restauracjach, w kawiarniach, barach czy w innych miejscach publicznych, w mniejszym stopniu widzimy palaczy. Nie należy jednak zapominać, że ten problem wciąż istnieje i dotyczy ponad ¼ dorosłych Polaków.” – gorzko puentuje prof. Jankowski.

Rzuć palenie | Tytoń a choroby serca

Według niedawno ogłoszonych wyników badań, ponad 50 proc. palaczy kontynuuje palenie po zawale serca lub zabiegu angioplastyki wieńcowej (tzw. stentowanie albo balonikowanie). Mimo znacznego rozwoju medycyny w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, w tym rozwoju nowych metod leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu sytuacja w zakresie palenia papierosów przez osoby z chorobami serca i naczyń pozostaje nierozwiązana. Wyzwaniem dla specjalistów jest więc opracowanie nowej, skutecznej strategii dotyczącej prewencji wtórnej.

Źródło: Informacja prasowa / ieleven.pl

5/5 - (1 vote)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH