W walce o mocne kości
Maksimum sprawności naszego kośćca przypada pomiędzy 20. a 25. rokiem życia, niestety już 10 lat później nasze kości zaczynają tracić średnio niemal 1 proc. swojej masy rocznie.
Ten naturalny proces trwa aż do śmierci. Warto więc w porę zatroszczyć się o nasz szkielet, dostarczając mu odpowiednich składników budulcowych przyjmując preparaty wzmacniające układ kostny.
Niezbędny wapń
Kluczową rolę w budowie kości i zębów przypisuję się wapniowi, w który szczególnie bogate są mleko i jego przetwory. Obecność związków wapnia w siatce kolagenowej tkanki kostnej odpowiada za jej prawidłową strukturę. Spadek ich zawartości powoduje obniżenie gęstości tkanki kostnej, a w konsekwencji spadek wytrzymałości kości, łatwo więc o złamania. Zęby także stają się słabe i bardziej wrażliwe.
Do prawidłowego wchłaniana wapnia i mineralizacji kości niezbędna jest witamina D3, syntetyzowana w naszej skórze pod wpływem promieni słonecznych i obficie występująca w rybach morskich.
Warto podkreślić, że dieta uboga w wapń jest jednym z czynników ryzyka rozwoju najczęstszego schorzenia układu kostnego – osteoporozy.
Groźna osteoporoza
Osteoporoza (zrzeszotnienie kości) jest uznana przez WHO za chorobę cywilizacyjną. W Polsce liczbę osób zagrożonych rozwojem tej choroby szacuje się na ok. 9 mln. Przeważającą ilość chorych stanowią kobiety w okresie pomenopauzalnym. Wiąże się to ze zmniejszeniem produkcji estrogenu i idącymi za tym zmianami dotyczącymi równowagi pomiędzy komórkami kościotwórczymi a kościogubnymi, co z kolei zwiększa spadek ogólnej masy kości nawet do 1,5-3 proc. rocznie. Osteoporoza powoduje osłabienie i dysfunkcję układu kostnego, a w konsekwencji groźne złamania, często z powikłaniami.
Odpowiednio wcześnie wdrożone działania profilaktyczne mogą przynieść kolosalne korzyści i to przy niedużym wysiłku ze strony pacjenta. W celu wzmocnienia naszych kości powinniśmy zastosować się do kilku podstawowych zaleceń. Niezbędne jest wprowadzenie codziennej porcji ruchu, a także zmiana diety na dostarczającą odpowiednią ilość wapnia (u osób starszych i kobiet w wieku okołomenopauzalnym ilość ta powinna wynosić nawet do 1500 mg na dobę ). Korzystna jest także suplementacja preparatami zawierającymi wapń i witaminę D3, szczególnie u osób uczulonych na produkty mleczne, które nie mogą dostarczać wapnia z pokarmem lub u osób z niedoborem tego pierwiastka.
Zobacz, jaki produkt w kategorii Preparaty wzmacniające układ kostny został zgłoszony do Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2014”. Oddaj swój głos w plebiscycie i wygrywaj nagrody!
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.