Obrazowanie molekularne i hybrydowe pozwala na precyzyjną i skuteczną diagnostykę chorób sercowo-naczyniowych. Czy takie obrazowanie to modny gadżet czy obiecujące narzędzie?
Badania PET, hybrydowe, czyli łączące różne procedury obrazowania SPECT/CT, obrazowania PET/MR całego ciała i cyfrowemu obrazowania PET/CT pokazują nie tylko obraz serca, ale także pozwalają prześledzić jego funkcjonowanie, w tym także w kontekście funkcjonowania całego organizmu pacjenta.
Obrazowanie w służbie diagnostyki kardiologicznej
Możliwe jest łączenie i nakładanie na siebie różnych obrazów pozyskiwanych z poszczególnych badań. Dzięki temu proces diagnostyczny jest sprawniejszy, skuteczniejszy i szybszy. Ma to szczególne zastosowanie w trudnych klinicznie przypadkach. Taka diagnostyka nie jest możliwa przy użyciu tradycyjnych metod.
Poprawa bezpieczeństwa i komfortu pacjenta
Nowoczesne narzędzia obrazowania molekularnego i hybrydowego umożliwiają ograniczenie do minimum ekspozycji pacjenta na promieniowanie. Dzięki temu badanie diagnostyczne jest krótsze i jeszcze bardziej bezpieczne. To bardzo znaczące dla komfortu pacjenta.
Współczesne systemy zapewniają lepszą wykrywalność zmian i udostępniają informacje diagnostyczne w każdym miejscu i czasie. Skracają czas diagnostyki, co ma ogromne znaczenie
w kontekście dostępu pacjentów do badań i usprawnienia organizacji całego procesu terapeutycznego. Lekarze mogą szybko się skonsultować, nawet pomiędzy różnymi ośrodkami, pacjent nie musi czekać na kolejny etap diagnostyki.
prof. Mirosław Dziuk, kardiolog, specjalista medycyny nuklearnej Kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Wojskowego Instytutu Medycznego, Vice-Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej:
Precyzyjna, możliwa na jak najwcześniejszym etapie diagnostyka chorób serca to lepsza efektywność diagnostyczno-terapeutyczna. 17rzekłada się na zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej nad pacjentami. Przy znacznym i wciąż rosnącym wolumenie pacjentów, stosowanie nowoczesnych, efektywnych rozwiązań techniczno-technologicznych może przynieść budżetowi państwa znaczące oszczędności.
Źródło: informacja prasowa Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej