Aparat ortodontyczny – jak zapewnić komfort?

Pierwsze dni z aparatem ortodontycznym nie należą do najprzyjemniejszych. Ból, podrażniona śluzówka oraz problemy ze spożywaniem pokarmów są na początku noszenia aparatu normą. Poza dyskomfortem nastolatkowie obawiają się również reakcji rówieśników. Czy obawy te są słuszne i jak im zaradzić?

Przed założeniem aparatu ortodontycznego czeka nas wiele wizyt i konsultacji stomatologicznych. Trzeba koniecznie wyleczyć wszystkie zęby, zrobić potrzebne zdjęcia i zdjąć kamień. Pierwszych kilka dni po założeniu aparatu może okazać się niezwykle uciążliwe. W przypadku dzieci i nastolatków do dyskomfortu dochodzi strach przed reakcją rówieśników.

Aparat – modny gadżet

Psycholog Agnieszka Woźnica- Kowalewska:

Na szczęście czasy, kiedy aparat ortodontyczny był powodem do wstydu i wyśmiewania przez rówieśników mamy już za sobą. Nikogo już nie dziwi aparat noszony nie tylko przez dzieci, ale również dorosłych, i to w różnym wieku. W szkołach natomiast zapanowała wręcz moda na aparaty. Oferta dostępna w gabinetach stomatologicznych jest obecnie znacznie szersza niż kilka lat temu. Aparat ortodontyczny, jeszcze do niedawna powód do wstydu, dziś uważany jest za modny gadżet. Prostowanie zębów stało się na tyle modne, że na rynku znaleźć można nawet fałszywe aparaty ortodontyczne. Nie są one także tak duże jak kiedyś, a kamyczki czy klamerki na zębach nie zaskakują już nikogo. A wręcz przeciwnie, mnogość wyboru czy różnorodność kolorystyczna klamerek, pozwala skutecznie wyróżnić się wśród innych, podkreślić swój styl i osobowość.

Kilka dni dyskomfortu

Dobra wiadomość jest taka, że dyskomfort będzie nam towarzyszyć jedynie przez kilka pierwszych dni, do momentu, kiedy przyzwyczaimy się do aparatu. Aby złagodzić te objawy, należy pamiętać, by nie jeść twardych produktów. Ulgę natomiast przyniesie spożywanie płynnych i chłodnych posiłków (jogurt, chłodnik, kremy warzywne itp.). Istotną zmianą w życiu każdej osoby z aparatem ortodontycznym powinna być całkowita rezygnacja ze słodyczy i słodkich napojów. Trzeba szczególnie uważać, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy – dlatego wskazane jest częste mycie zębów i płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami oraz niespożywanie słodkich przekąsek, a w szczególności ciągnących i oblepiających produktów, takich jak np. krówki czy karmel. Mogą one bowiem uszkodzić aparat.

Otarcia błony śluzowej

Na początku trudno jest uniknąć otarć w jamie ustnej. Nieruchome krawędzie aparatu ortodontycznego mogą ranić policzki. W takich przypadkach możemy pomóc sobie używając żelu aptecznego, który przyśpieszy proces gojenia się ran oraz regeneracji błony śluzowej. Dodatkowo warto szczególnie zadbać o odpowiednią higienę. Ranki mogą również być przyczyną powstawania aft, które są niezwykle bolesne i mogą utrudnić nam codzienne funkcjonowanie.

źródło: informacja prasowa 38PR
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH