Mocne i zdrowe dziąsła – jak o nie dbać?

Myśląc o zdrowej jamie ustnej najczęściej bierzemy pod uwagę zęby. Nie powinniśmy zapominać również o dziąsłach. Jak o nie dbać i co powinno nas zaniepokoić, jeżeli chodzi o ich stan?

Choroby dziąseł często zaczynają się bardzo niewinnie, przez co łatwo zignorować ich pierwsze objawy. Niestety zaniedbanie tej części jamy ustnej może przysporzyć wielu problemów w przyszłości Może dojść do zapalenia dziąseł czy przyzębia.

Niedostateczna higiena jamy ustnej

Problemy ze zdrowiem dziąseł najczęściej dotykają osoby, które niedostatecznie dbają o higienę jamy ustnej. Możemy mieć również predyspozycje genetyczne do tego typu chorób. Odpowiednia higiena i regularne wizyty u dentysty mogą zapobiec nieprzyjemnym schorzeniom. Zapalenie dziąseł najczęściej jest uwarunkowane płytką nazębną, która osadza się na zębach i na skutek procesu mineralizacji zamienia w kamień. W wyniku tego następuje namnażanie się bakterii, które powodują lokalne zapalenie dziąsła otaczającego ząb.

Przyczyny problemów z dziąsłami

Krwawienie dziąseł jest najczęściej konsekwencją stanów zapalnych przyzębia o różnym podłożu. Z miejscowymi zmianami jesteśmy sobie w stanie poradzić w gabinecie dentystycznym, ale przy ogólnoustrojowych stanach zapalanych potrzebna jest interwencja lekarza ogólnego. Przyczyną takich problemów mogą być niedobory witaminy C, kwasu foliowego oraz witaminy B12, zmiany hormonalne oraz choroby krwi.

stomatolog Magdalena Szela-Słowik, ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”:

Podłożem miejscowych zmian może być z kolei kamień naddziąsłowy, który podtrzymuje stan zapalny brzegu dziąsła drażniąc je mechanicznie oraz kamień poddziąsłowy, który uciska ścianę kieszonki wywołując odleżyny i owrzodzenia.

Zwróć uwagę na pierwsze objawy

Do pierwszych objawów zapalenia dziąseł należy krwawienie, ból, obrzęk, zaczerwienienie, świąd, nieświeży oddech czy uczucie niesmaku w ustach. Niektóre z nich mogą więc nie wzbudzić naszego niepokoju. Kiedy natomiast zobaczymy pierwsze ślady krwi, zamiast skonsultować się z ekspertem, najczęściej sięgamy po pasty „na krwawiące dziąsła”, które niestety nie zawsze pomagają. Zignorowanie pierwszych objawów zapalenia dziąseł może doprowadzić do rozwoju poważniejszej choroby. Może to być zapalenie przyzębia, znanego również jako paradontoza. Ta choroba w skrajnych przypadkach prowadzi do rozchwiania i utraty zębów. Warto więc już pierwsze, niepokojące symptomy skonsultować z dentystą.

Jak sobie poradzić z krwawieniem dziąseł?

Po zabiegu skalingu dolegliwości z krwawieniem dziąseł powinny najpierw zmaleć, aby następnie całkowicie ustąpić. Ważne jest, aby lekarz przeprowadził u pacjenta prawidłowy instruktaż szczotkowania oraz zalecił stosowanie miejscowo działających leków przeciwzapalnych oraz płukanek.

stomatolog Magdalena Szela-Słowik, ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”:

Nieprawidłowe wypełnienia w części przydziąsłowej, uciskające i drażniące przy zębie, również mogą być przyczyną krwawień. Ich korekta zlikwiduje dolegliwości. Tutaj także można doraźnie wspomóc się miejscowo działającymi żelami i płukankami.

Na wizytę u stomatologa w celu zdjęcia kamienia powinno się umawiać co najmniej raz do roku, taki jest również przydział refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niektórym osobom kamień odkłada się znacznie szybciej, wtedy warto wybrać się do dentysty raz na pół roku. Jeśli dodamy do tego odpowiednią higienę jamy ustnej (regularne mycie i nitkowanie zębów, używanie płynów do płukania), to w łatwy sposób unikniemy chorób dziąseł.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Pamiętajmy, że codzienne mycie zębów pozwala usunąć odkładającą się na nich płytkę nazębną. Regularne wizyty u stomatologa i zdejmowanie kamienia nazębnego również wspierają zdrowie dziąseł. Nie ignorujmy także wszelkich innych nieprawidłowości, jakie zaobserwujemy. Niesmak w ustach czy nieświeży oddech też mogą być przyczyną poważnej choroby, warto więc skonsultować te objawy ze stomatologiem.

źródło: informacja prasowa 38 PR
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH