Akromegalia – skorzystaj z porady endokrynologa!

Akromegalia to choroba spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu. Choruje na nią od 40 do 60 osób na milion.

Chorych na akromegalię najbardziej wyróżniają zmiany, jakie zachodzą w ich wyglądzie. Zaostrzenie rysów twarzy, powiększenie uszu i nosa, przerośnięcie żuchwy i związane z tym powiększenie języka oraz ust. Mimo charakterystycznych objawów choroby, średni czas zdiagnozowania akromegalii w Polsce zajmuje ok. 10 lat.

prof. Wojciech Zgliczyński, kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie:

Chorzy na akromegalię często bagatelizują pierwsze objawy. Nie szukają przyczyny powiększających się dłoni, mimo że są przez to zmuszeni do zrezygnowania z noszenia biżuterii lub do powiększenia obrączki. A przecież obok zmian w wyglądzie, u pacjentów dochodzi m.in. do przerostu wielu narządów. W rezultacie nieleczona, zaniedbana akromegalia skraca życie chorych nawet o 10 lat. Tylko włączenie właściwej terapii eliminuje to zagrożenie. Warto więc być czujnym i w razie potrzeby szybko reagować.

Akcja „Akromegalia – zwróć uwagę”

Inicjatorzy projektu, Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne oraz Stowarzyszenie Chorych z Akromegalią i Osób Wspierających chcą uczulić na symptomy, które mogą sugerować występowanie choroby i przyspieszyć tym samym jej rozpoznanie.

Katarzyna Marcinkowska, prezes Stowarzyszenia Chorych z Akromegalią i Osób Wspierających:

Pod numerem specjalnej infolinii – 797 140 190 – chętni będą mogli skonsultować się z lekarzem endokrynologiem. Wskaże on objawy choroby, doradzi, jakie badania diagnostyczne wykonać oraz podpowie, w których ośrodkach w Polsce uzyskamy specjalistyczną pomoc. To okazja, by rozwiać swoje wątpliwości lub w razie potrzeby, jak najszybciej udać się do lekarza i podjąć leczenie.

Źródło: informacja prasowa Konkret PR

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH