Aktywność fizyczna – lepiej późno niż wcale?

Z badań wynika, że ponad 60 proc. Polaków uprawia sport. Wśród aktywności fizycznej najpopularniejsze jest bieganie, jazda na rowerze, pływanie i siłownia. Regularne uprawianie sportu coraz częściej staje się również ważnym elementem codzienności osób dojrzałych. W jaki sposób wprowadzić do naszego życia aktywność fizyczną, aby cieszyć się pełnią zdrowia i dużą dawką satysfakcji?

Im później rozpoczniemy przygodę ze sportem, tym więcej czasu będziemy musieli poświęcić, aby przyzwyczaić nasz organizm do częstego wysiłku. Wprowadzenie sportu do naszych codziennych „obowiązków”, niezależnie od wieku, pozwala poprawić stan naszego zdrowia i samopoczucia. Regularna aktywność fizyczna wpływa na wiele aspektów funkcjonowania organizmu człowieka. Dlatego aktywność fizyczna wielokrotnie nazywana jest „naturalną dawką zdrowia”.

Dobroczynna aktywność fizyczna

Przede wszystkim pozwala poprawić krążenie i kondycję układu krwionośnego. Przyczynia się do lepszego dotlenienia naszego organizmu. Lepszy transport tlenu sprzyja również lepszej pracy mózgu. Sprawia, że czujemy się bardziej wypoczęci. Sport zwiększa kreatywność i procesy poznawcze. Sport stanowi zatem „naturalne lekarstwo”. Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Pozwala poprawić krążenie krwi w organizmie.

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia dolegliwości naczyniowych

Jedną z dolegliwości naczyniowych jest przewlekła niewydolność żylna. Jej pierwszymi objawami są: uczucie ciężkości i ból nóg, opuchlizna, pajączki czy nocne kurcze łydek. Aktywność fizyczną warto zatem podjąć niezależnie od naszego wieku, ponieważ każda chwila spędzona w ruchu, zapewni nam dobre samopoczucie, satysfakcję i pozytywną energię.

Sport to zdrowie, ale…

Zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach, które sprawią, że aktywność fizyczna będzie bezpieczna dla organizmu. Aktywność fizyczna musi być dostosowana do wieku, jak i możliwości organizmu, predyspozycji, ogólnej kondycji czy naszych dotychczasowych przyzwyczajeń. Szczególnie powinniśmy zadbać o nasze nogi, które przez całe życie należą do jednych z najbardziej obciążanych części naszego ciała. Na które czynniki należy zwrócić uwagę?

Zrób to dobrze!

Pamiętaj, że nie każda aktywność nadaje się do tego, aby od niej rozpoczynać sportowe zmagania. Do grupy tych aktywności należy m.in. bieganie. Zwłaszcza po długim okresie bezruchu, może ono spowodować zbyt duże i szkodliwe obciążenie nóg. Dlatego przygodę ze sportem warto rozpocząć od ćwiczeń wzmacniających dolne partie mięśni lub od spacerów. Ważne jest również odpowiednie obuwie i ubiór, aby nie uciskały naczyń krwionośnych oraz nie zaburzały prawidłowego przepływu krwi do serca.

Małymi krokami do celu

Na początku warto wyznaczyć sobie cel i rozpisać poszczególne etapy. Powinniśmy stopniowo zwiększać codzienne obciążenia, aby przyzwyczaić nasz organizm do długotrwałego i intensywnego wysiłku. Dzięki temu poprawimy ukrwienie, wzmocnimy naczynia krwionośne i ogólną kondycję naszych nóg.

Wzmocnienie nóg

Niezależnie od tego, którą dyscyplinę sportu wybierzemy, jednymi z najbardziej obciążanych części naszego ciała będą nogi. Ich praca uzależniona jest od wielu czynników. Wśród negatywnych możemy wyszczególnić m.in. nieodpowiednią dietę lub nadwagę. Do pozytywnych zaliczamy m.in. racjonalną aktywność fizyczną oraz właściwe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. To właśnie prawidłowy przepływ krwi przez nasz organizm, minimalizuje ryzyko wystąpienia groźnych dolegliwości.

Łagodzenie dolegliwości związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krwionośnego

Warto korzystać z preparatów zawierających zmikronizowaną diosminę, która pozytywnie wpływa aż na dziewięć kluczowych obszarów układu krwionośnego. Zwiększa napięcie żył i zmniejsza ich rozszerzalność. Chroni naczynia krwionośne, zmniejsza zastój w żyłach i przepuszczalność drobnych naczyń. Udrażnia przepływ układu chłonnego, przyspiesza odpływ krwi oraz zwiększa wytrzymałość drobnych naczyń.

Aktywność fizyczna powinna zwiększać a nie obniżać poziom życia, dlatego korzystajmy z niej rozsądnie i w granicach realnych możliwości. „Ryzyko”, wynikające z podjęcia aktywności fizycznej dopiero w dojrzałym wieku, łatwo możemy jednak wyeliminować stosując się do powyższych zaleceń. Dzięki temu wzmocnimy organizm, poprawimy kondycję i ogólną sprawność oraz zapewnimy sobie dużą dawkę przyjemności.

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH