Aż 40 tysięcy osób rocznie w Polsce umiera w wyniku nagłego zatrzymania krążenia. Szkolenia pracowników z pierwszej pomocy oraz potrzebny do reanimacji sprzęt w zakładach pracy mogą zmniejszyć tę liczbę.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z ostatnich lat w Polsce prawie połowa zgonów spowodowana jest chorobami układu krążenia. Zdecydowanie najtragiczniejsze żniwo zbierają: nagłe zatrzymanie krążenia oraz zawał serca.
Powszechne przyczyny śmierci wiążą się z długotrwałym stanem chorobowym, jednak te nagłe przypadki mogą wystąpić nawet u osób cieszących się zdrowiem.
Paweł Pawlik, kierownik działu BHP DHL Parcel Polska, Koalicja Bezpieczni w Pracy:
Objawami są m.in. brak oddechu oraz nagła utrata przytomności. Dotykają one poszkodowanego już na kilka sekund od wystąpienia migotania komór. Zazwyczaj są poprzedzone jeszcze przyspieszonym biciem serca, słabością, dusznością oraz bólem w klatce piersiowej.
Szkolenia z resuscytacji i używania defibliratora
Pracownicy, w ramach dedykowanych szkoleń bhp, powinni przechodzić stosowny instruktaż z pierwszej pomocy. Dzięki temu będą umieli zidentyfikować zagrożenie. Podejmą odpowiednie środki, w tym prawidłowo wykonają resuscytację oraz użyją defibrylatora. Szkolenie powinno mieć przede wszystkim wymiar praktyczny. Bowiem okoliczności, w których podejmujemy działania, są bardzo trudne. Stres, panika współpracowników czy inne występujące niedogodności.
Szkolenia z pierwszej pomocy w Lafarge
Szkolenia są współprowadzone przez ratowników medycznych i każdorazowo organizujemy inscenizację sytuacji kryzysowej. Dzięki temu uczestnik będzie w stanie pomóc poszkodowanemu w każdych warunkach.
Defibrylator w każdej firmie
Na uratowanie osoby poszkodowanej mamy maksymalnie 10 minut. Już po 4-minucie przerwa w dopływie krwi powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu i innych narządach wewnętrznych. Po 7-10 minutach następuje zgon. Jedynym ratunkiem jest poddanie serca poszkodowanego defibrylacji. Dlatego tak ważny jest szybki dostęp do AED (automatycznego zewnętrznego defibrylatora). Szybkie zastosowanie defibrylatora u osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia zwiększa jej szanse na przeżycie aż o 75 proc.
Defibrylator w każdej firmie
Według standardów Unii Europejskiej defibrylator powinien znajdować się w każdej firmie, w której pracuje przynajmniej 100 osób. Coraz więcej firm decyduje się jednak na zakup sprzętu, który istotnie zwiększa szansę na skuteczne przywrócenie prawidłowej akcji serca. Szybki dostęp do AED może uratować niejedno życie. Sama instalacja urządzenia jest bardzo prosta. Sprowadza się do wyboru bezpiecznego miejsca z ogólnym dostępem i zawieszenia uchwytu z AED.
Raport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2016”
Prawie 30 proc. pracowników fizyczno-umysłowych deklaruje, że nie potrafi udzielić pierwszej pomocy. Liczba ta pokazuje, że zakup odpowiedniego sprzętu powinien iść w parze z solidnym szkoleniem w tym zakresie.
informacja prasowa: NewsrmTV