Neonatologia

Neonatologia rodziła się w Polsce w latach 50. Obecnie, dzięki długiej, trudnej i krętej drodze, bez wątpienia jest na światowym poziomie. Rozwój nauki sprawił, że możliwe jest ratowanie życia wcześniaków, a noworodkom zapewniana jest najlepsza opieka. Jakie wyzwania stoją przed specjalistami neonatologii w najbliższych latach?

Pierwszy oddział wcześniaków powstał w 1950 roku w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Jednak dopiero w 1989 roku utworzona została specjalizacja z neonatologii, powołująca 15 lekarzy. Zaangażowanie, upór i chęć rozwoju specjalistów, sprawiła że dziedzina ta ewoluowała. Jej wpływ znacząco obniżył umieralność noworodków.

Joanna Morga, dziennikarka PAP, autorka książki „Narodziny Polskiej Neonatologii”:

Środowisko neonatologów wykonało ogromną pozytywistyczną pracę, jeśli chodzi o rozwój neonatologii w Polsce i opieki nad tymi najmniejszymi dziećmi, a wśród tych najmniejszych dzieci, tymi jeszcze najmniejszymi, czyli wcześniakami.

Opieka nad noworodkami

Przez lata neonatologia wpłynęła na rozwój perinatologii i diagnostyki prenatalnej. która pozwala na wczesne diagnozowanie wad rozwojowych u dzieci. Środowisko neonatologiczne stworzyło standardy opieki medycznej nad noworodkami oraz przyczyniło się do powstania standardów opieki okołoporodowej, czyli opieki nad kobietą w ciąży, podczas porodu i w trakcie połogu. Ale aby neonatologia w Polsce mogła się dalej rozwijać niezbędne są dalsze zmiany.

prof. dr hab. med. Ewa Helwich, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w IMiD:

Chcielibyśmy, żeby opieka wielospecjalistyczna była opieką skoordynowaną. Taką w której rodzice nie muszą sami starać się o wizytę u poszczególnych specjalistów. Noworodki urodzone przedwcześnie mają niedojrzałą odporność, stąd specjalny program ochrony przed zakażeniami, który powinniśmy dla tych dzieci mieć.

Zagrożenia dla życia wcześniaków

Jednym z poważnych zagrożeń dla życia wcześniaków jest wirus RS. To on w okresie jesienno-zimowym wpływa na infekcję układu oddechowego. Powoduje zapalenie błony śluzowej nosa, płuc, czy oskrzeli, prowadzące do poważnych, a nawet śmiertelnych konsekwencji. Ponadto w późniejszych latach zakażenia mogą skutkować szeregiem poważnych powikłań. Wirus RS każdego roku atakuje nawet 90% wcześniaków.

Jak zwalczać zakażenia?

Niestety nie istnieje skuteczna metoda zwalczająca zakażenie. Jedyną formą ochrony jest tzw. immunonoprofilaktyka bierna, czyli podanie dziecku gotowych przeciwciał. Mogą z tego skorzystać dzieci urodzone do końca 32. tygodnia wieku ciążowego (32 tygodnie i 6 dni). Błąd techniczny, który nie pozwalał kwalifikować do programu dzieci z 32. tygodnia ciąży został już naprawiony.

„Narodziny polskiej neonatologii. Wspomnienia lekarzy”

Książka to zbiór historii 13 wybitnych specjalistów, którzy tworzyli i rozwijali polską neonatologię. Jest dostępna dla każdego w wersji elektronicznej na stronie www.koalicjadlawczesniaka.pl.

informacja prasowa: Newsrm.TV
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH