S-ICD to metoda przynosząca szczególne korzyści chorym, u których zastosowanie klasycznego przezżylnego układu ICD jest niemożliwe lub wiąże się z podwyższonym ryzykiem powikłań. Dotąd procedura nie znajdowała się w koszyku świadczeń gwarantowanych i musiała być finansowania indywidualnie za zgodą płatnika.
Minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nowe świadczenia opieki zdrowotnej. Wśród nich znajduje się procedura wszczepienia/ wymiany całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora (S-ICD).
Prof. Przemysław Mitkowski:
Dzięki rozporządzeniu Ministra Zdrowia, zamykającemu wielomiesięczny proces oceny S-ICD, możemy wkrótce zaoferować tę metodę najbardziej potrzebującym chorym.
Korzyści z zastosowania S-ICD
Korzyści z tej terapii odniosą przede wszystkim chorzy zagrożeni przedwczesną śmiercią arytmiczną. Szczególnie ci u których zastosowanie klasycznego przezżylnego systemu kardiowertera-defibrylatora wiązałoby się z wysokim ryzykiem powikłań. Skorzystają również chorzy, którzy ze względu na uwarunkowania anatomiczne nie mogą otrzymać standardowego urządzenia.
S-ICD zalecane w szczególnych sytuacjach
S-ICD stosuje się u pacjentów z komorowymi zaburzeniami rytmu serca po przebytym epizodzie zatrzymania krążenia. Sprawdza się również u pacjentów z niewydolnością serca i obniżoną kurczliwością lewej komory czy innymi patologiami, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia nagłego zgonu sercowego. S-ICD proponuje się pacjentom z utrudnionym dostępem żylnym do serca, z powodu na przykład zakrzepicy albo wrodzonych anomalii anatomicznych. Wskazany jest u pacjentów z infekcyjnymi powikłaniami związanymi z wszczepionymi im wcześniej tradycyjnymi kardiowerterami-defibrylatorami (ICD). Zalecany jest także osobom młodym. U nich opóźnienie wykorzystania układu żylnego jako drogi dostępu dla elektrody defibrylacyjnej, może ograniczyć problemy zdrowotne na przestrzeni wielu lat. U chorych kwalifikowanych do wszczepienia S-ICD nie mogą występować wskazania do stałej stymulacji serca.
Prof. Przemysław Mitkowski z Zarządu Głównego PTK:
Jako środowisko kardiologów leczących zaburzenia rytmu serca, poprzez edukację, badania kliniczne i popularyzację nauki od wielu lat wspieramy innowacyjne metody terapeutyczne oraz powszechny dostęp wszystkich naszych pacjentów do nowoczesnego leczenia.
informacja prasowa: Biuro Sekcji Rytmu Serca PTK
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.