Palenie prowadzi do chorób układu krążenia!

Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia co roku z powodu palenia tytoniu umiera 7 milionów ludzi. Aż 900 tys. osób to bierni palacze.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne po raz kolejny wskazuje na ścisły związek palenia papierosów z chorobami serca. Palenie to prosta droga do rozwoju szeregu chorób układu krążenia:

  • miażdżycy,
  • zawału serca
  • udaru mózgu,
  • niewydolności serca.

Palenie a choroby serca

Choć palenie papierosów dawno przestało być modne wielu palaczom nadal trudno wyzwolić się z nałogu. Palenie nadal jest najbardziej niekorzystnym dla zdrowia elementem stylu życia. Odpowiada za 10 procent wszystkich zgonów na świecie. Długoletni palacze umierają w znacznie młodszym wieku niż osoby niepalące. Połowa z nich żyje o 20-25 lat krócej. Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami palącymi, a niepalącymi wynosi nawet 15 lat.

W trosce o serca palaczy

Niepokój kardiologów, budzi także to, jak wielu z nich wraca do nałogu nawet po ciężkich incydentach kardiologicznych.

prof. Piotr Jankowski, Sekretarz Zarządu Głównego PTK:

Ponad 50 procent osób palących kontynuuje palenie po zawale serca czy angioplastyce wieńcowej! Odsetek ten wpisuje się w obraz nie w pełni skutecznej profilaktyki zawału serca i niewydolności serca. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne dostrzega potrzebę szerokiej edukacji naszego społeczeństwa i podejmuje aktywne działania na rzecz budowania świadomości wokół zagrożeń kardiologicznych, jakie niesie ze sobą palenie papierosów. Wśród społeczeństwa powszechnie panuje przekonanie, że palenie papierosów niesie ze sobą wyłącznie ryzyko zachorowania na raka płuca, tymczasem co piąty zgon z powodu chorób serca jest bezpośrednio związany z paleniem tytoniu.

Niewydolność serca – epidemia XXI wieku

Niewydolność serca to poważna choroba przewlekła, będąca końcowym etapem wszystkich schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Stanowi coraz większy problem zdrowotny w Europie. To jedno z największych wyzwań dla zdrowia publicznego na świecie, zarówno w zakresie liczby zgonów, jak i lat niepełnosprawności, co przekłada się na rosnące koszty ponoszone przez poszczególne kraje.

Niepokojące statystyki zachorowań

Dziś na niewydolność serca cierpi blisko 15 milionów Europejczyków, w tym około miliona Polaków. Każdego roku w Polsce liczba hospitalizacji z powodu niewydolności serca sięga 180 tys. Jest to najczęstsza przyczyna przyjęć do polskich szpitali. Rocznie stwierdza się ok. 220 tys. nowych przypadków niewydolności serca i 60 tys. zgonów z jej powodu. Statystyki wskazują, że polski pacjent z niewydolnością serca jest młodszy, a jego choroba bardziej zaawansowana w porównaniu do pacjenta europejskiego. Wśród czynników ryzyka związanych z rozwojem niewydolności serca wymienia się nadciśnienie, cukrzycę, otyłość brak ruchu, nieodpowiednią dietę i palenie papierosów.

prof. Piotr Ponikowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego:

Niewydolność serca to jedyne schorzenie kardiologiczne, w którym liczba chorych w ostatnich latach wzrasta. Pacjentów z tą chorobą przybywa zresztą nie tylko wśród palaczy. Liczba chorych rośnie w związku ze starzeniem się społeczeństwa, a także, paradoksalnie, na skutek coraz lepszego leczenia zawału serca, choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego. W wyniku tego postępu chorzy żyją dłużej, ale z coraz mniej wydolnym sercem.

Skuteczne zapobieganie, trudne leczenie

Niewydolności serca można zapobiegać i skutecznie ją leczyć. Aby było to możliwe niezbędne jest skierowanie uwagi społeczeństwa na skalę problemu i związane z nim zagrożenia, a także zapewnienie kompleksowej opieki nad pacjentem z niewydolnością serca.

prof. Piotr Ponikowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego:

Obok działań edukacyjnych, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne intensywnie pracuje nad wdrożeniem zintegrowanego systemu opieki nad pacjentami z niewydolnością serca.

KONS – System Koordynowanej Opieki nad Pacjentami z Niewydolnością Serca

KONS to rządowy program na rzecz skutecznego zapobiegania, leczenia i kompleksowej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca. Wprowadzenie KONS pozwoli na uzyskanie najlepszych możliwych wyników klinicznych opieki nad chorymi, zapewni aktywny nadzór nad przebiegiem choroby, zwłaszcza po wypisaniu ze szpitala oraz poprawi świadomość pacjentów w zakresie choroby.

Portale dla pacjentów

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne poleca portale przygotowane przez swoich specjalistów:

slabeserce.pl

portal edukacyjny dla pacjentów i ich bliskich poświęcony niewydolności serca. Witryna prezentuje fakty dotyczące choroby, w tym objawy, powikłania z nią związane, możliwości leczenia, etc., a także motywuje do podejmowania działań profilaktycznych, zachęcając do zmiany stylu życia. Serwis odpowiada także na ważne pytanie – jak żyć z niewydolnością serca – na przykładzie pacjentów, których historie prezentowane są na stronie.

arytmiagroziudarem.pl

portal edukacyjny dla pacjentów i ich bliskich, którego celem jest pogłębienie wiedzy na temat migotania przedsionków – najczęściej występującej arytmii serca oraz związanego z tym ryzyka – zagrożenia udarem mózgu. Odwiedzając stronę można dowiedzieć się np. jakie są objawy arytmii serca, jak prawidłowo mierzyć tętno, czy też jak postępować w przypadku zdiagnozowania migotania przedsionków.

copozawale.pl

portal edukacyjny dla pacjentów i ich bliskich, który stanowi swoiste kompendium wiedzy dla wszystkich tych, którzy przebyli zawał serca. Strona pomaga zrozumieć zawał serca, zawiera odpowiedzi na pytania dotyczące jego leczenia, a także zwraca uwagę na objawy tego groźnego schorzenia.

informacja prasowa: NewsrmTV 
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH