IPF – groźna choroba szerzej nieznana Polakom

Idiopatyczne włóknienie płuc to przewlekła i nieuleczalna choroba, dotykająca głównie osoby starsze. Rozwija się w pęcherzykach płucnych powodując ich włóknienie.

Chorzy na IPF mają coraz większe trudności z oddychaniem, często kaszlą. Aby móc kontrolować przebieg choroby ważna jest jak najwcześniejsza diagnoza. Niestety w dużej mierze przychodzi ona zbyt późno lub nie jest właściwa.

Trudna diagnoza

W Polsce na IPF zapada około 2000 osób rocznie, jest jednak prawdopodobne, że chorych może być o wiele więcej. Ze względu na niską świadomość społeczną oraz mało charakterystyczne i niejednoznaczne objawy, idiopatyczne włóknienie płuc jest często mylnie diagnozowane. Wielu cierpiących czeka nawet po kilka lat na prawidłowe rozpoznanie choroby, które wymaga współpracy wielu specjalistów. IPF dotyka głównie seniorów, często długoletnich palaczy, bądź osoby z przebytymi zakażeniami wirusowymi, jednak dokładne czynniki ryzyka nie są definitywnie określone. Szacuje się, że ze względu na starzejące się społeczeństwo, liczba zachorowań będzie wykazywała tendencję wzrostową.

Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF

Organizacja od lat podejmuje działania, mające na celu rozpowszechnianie informacji o idiopatycznym włóknieniu płuc. Wspiera również pacjentów w walce z chorobą. W inicjatywy, organizowane przez stowarzyszenie, angażują się lekarze, eksperci medyczni oraz liderzy opinii, zachęcając do badań profilaktycznych i walki o zdrowie.

Kampania Płuca Polski

Kampania Płuca Polski ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat chorób płuc, m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i idiopatycznego włóknienia płuc (IPF). Ważnym elementem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagrożenia, ryzyko i konsekwencje, jakie niosą ze sobą te choroby. Z powodu niskiej świadomości, pacjenci często zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby, a objawy często mylą ze słabą kondycją.

Badanie spirometryczne

Eksperci podkreślają, iż wczesne rozpoznanie chorób jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii. Spowalnia to proces rozwoju choroby i poprawia jakość życia pacjentów. Zapobiega również przedwczesnym zgonom. W ramach kampanii podejmowane są liczne działania skierowane do społeczeństwa, środowiska medycznego oraz opinii publicznej. We wszystkie akcje angażują się eksperci medyczni, liderzy opinii oraz sportowcy, którzy zachęcają do wykonywania badań spirometrycznych.

informacja prasowa: NewsrmTV 
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH