Większy dostęp do opieki

Dostawa leków oraz wyrobów medycznych do domu, czy szeroko dostępna opieka farmaceutyczna – to tylko część postulatów, jakie wybrzmiały podczas I Kongresu „Pacjent w centrum uwagi” zorganizowanego 27 marca w Warszawie.

Kongres „Pacjent w centrum uwagi” skupił ponad 300 pacjentów, a także liczne organizacje pacjenckie. Wśród prelegentów i uczestników znaleźli się bowiem przedstawiciele m.in. Fundacji „My pacjenci” i Federacji Pacjentów Polskich.

Kompleksowa opieka farmaceutyczna

Olbrzymie emocje pacjentów wzbudził temat zakresu opieki farmaceutycznej. Wypowiedzi i historie pacjentów pokazały, że zmiany w tym zakresie są niezbędne. Wśród uczestników kongresu znalazła się pani Maria z Łodzi, która zdecydowała się uczestniczyć w Kongresie, pomimo poważnych problemów z chodzeniem.

pani Maria, mieszkanka Łodzi:

To jest dla nas, pacjentów, niezwykle ważne, aby ktoś chciał usłyszeć nasze potrzeby. Dwa lata temu miałam wylew. Zostałam wypisana ze szpitala i musiałam uczyć się żyć od nowa. Miałam problemy z chodzeniem i mówieniem. Każdy krok był dla mnie olbrzymim wyzwaniem. Sama. Ze swoją chorobą. Ze świadomością, że nie mam nikogo do pomocy. Wsparli sąsiedzi. Kupowali leki i pieluchomajtki. Pamiętam jednak skrępowanie jakie towarzyszyło zarówno im, jak i mnie. Dlaczego apteki nie mogą dowozić leków do domu? Takich osób z upośledzeniem ruchowym i seniorów, jest bardzo dużo. Nie wszyscy mają rodziny.

Postulaty pacjentów

Pacjenci uczestniczący w spotkaniu podkreślali, że ich potrzeby wymagają od zrozumienia społecznego oraz pomocy ze strony państwa. W trakcie szerokiej dyskusji wybrzmiały postulaty, które w ocenie środowiska pacjentów mogą okazać się kluczowe w poprawie sytuacji osób potrzebujących opieki ze strony systemu ochrony zdrowia. Wskazano m.in. na konieczność implementacji:

  • dostawę leków i pieluchomajtek do domu pacjentów – szczególnie osób niesamodzielnych,
  • możliwość odnawiania recept przez farmaceutów,
  • porady farmaceutów i przeglądy lekowe robione przez wykwalifikowany personel aptek.

Opieka farmaceutyczna

Organizacje pacjenckie zwróciły jednak uwagę, że wprowadzenie opieki farmaceutycznej wymaga przeprowadzenia zmian systemowych t.j. zniesienie zakazu reklam aptek czy znalezienie finansowania prawidłowo wdrożonej opieki farmaceutycznej.

Przykład Wielkiej Brytanii

Eksperci zwrócili uwagę na wzorcową pod tym względem Wielką Brytanię.

Kinga Stojek, kierownik apteki DOZ w Anglii”

Wielka Brytania poradziła sobie z tym tematem doskonale. Farmaceuta to nie tylko osoba sprzedająca leki w aptece. Jego rola wykracza dalece poza tę kwestię. Osoba, która planuje swoją ścieżkę kariery w tym zawodzie, musi ukończyć czteroletnie studia wyższe i odbyć roczny staż pod kierunkiem bardziej doświadczonego farmaceuty. Rolą farmaceuty jest bycie opiekunem pacjenta. Osobą, z której porad korzysta się nawet chętniej, niż z wiedzy lekarza. Wszystko to możliwe jest dzięki szeregowi usług z dziedziny zdrowia publicznego, z których pacjenci mogą skorzystać.

Pokój konsultacyjny

Najbardziej istotnym elementem pracy farmaceutów w Wielkiej Brytanii jest tzw. MUR, czyli przegląd leków pacjenta, konsultacje z nim i rozmowa o możliwych interakcjach przyjmowanych medykamentów. Taka konwersacja możliwa jest z bardzo prostej przyczyny. 90% aptek wyposażonych jest w specjalny pokój konsultacyjny. Interakcja z pacjentem nie ogranicza się więc jedynie do stania za szybką.

Opieka farmaceuty nad pacjentem przewlekle chorym

Kolejnym programem unikalnym dla służby farmaceutycznej na Wyspach jest NMS, czyli opieka farmaceuty przez 3-4 tygodnie po wprowadzeniu nowego, długoterminowego leku przez lekarza. Często korzystają z niego pacjenci chorzy na: cukrzycę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę, zaburzenia krzepnięcia krwi czy nadciśnienie tętnicze, którzy otrzymują nowy lek bądź następuje istotna zmiana w dotychczas prowadzonej farmakoterapii.

Rolą farmaceuty jest np. niwelowanie skutków ubocznych nowego leku czy zadecydowanie, która pora dnia jest najlepsza do przyjęcia danego preparatu.

Infolinia 111

Pacjenci, którzy w nagłej sprawie zadzwonią pod ten numer, są przez przeszkolony personel wysyłani do apteki, lekarza ogólnego lub nawet do szpitala. Jeżeli przypadek nie jest zbyt ciężki i pacjent powinien udać się tylko do apteki, pracownicy dostają powiadomienie mailowe i są przygotowani na przeprowadzenie konsultacji medycznych z taką osobą. W aptekach można także wyleczyć drobne schorzenia, uzyskać poradę odnośnie diety, sposobów rzucenia palenia, zmierzyć sobie ciśnienie, dokonać przeglądu domowej apteczki czy zdać leki, których termin ważności upłynął. Apteki prowadzą również sezonowe szczepienia, a także mogą ordynować proste testy diagnostyczne. Za wszystkie wspomniane wyżej usługi, pacjent nie ponosi żadnych, dodatkowych kosztów – są one wpisane w filozofię działania aptek.

informacja prasowa: NewsrmTV 
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH