Opieka farmaceutyczna, czyli fachowe porady w aptece to zmiana orientacji zawodu farmaceuty ze sprzedawcy na partnera lekarza oraz współtwórcę procesu leczenia.
Opieka farmaceutyczna stworzona została w Stanach Zjednoczonych już w latach siedemdziesiątych. Koncepcję zawdzięczamy profesorom – Charlesowi Haplerowi oraz Lindzie Strand, według których opieka farmaceutyczna to:
… odpowiedzialne działanie farmaceuty, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa farmakoterapii i podniesienie jakości życia pacjenta.
Odpowiednie przygotowanie farmaceuty
Każdy student farmacji zgłębia wiedzę nie tylko z zakresu budowy, mechanizmów działania oraz interakcji leków, ale także z zakresu patofizjologii, żywienia, naturalnych surowców leczniczych. Farmaceuta jest więc wykwalifikowanym specjalistą. Wystarczy zaufać farmaceucie i potraktować go jako specjalistę w zakresie farmakoterapii, a nie ekspedienta.
Rola opieki farmaceutycznej
Celem opieki farmaceutycznej jest prowadzenie fachowej opieki nad pacjentem. Farmaceuta realizujący opiekę farmaceutyczną prowadzi pełną dokumentację, która zawiera historię choroby oraz informację o przyjmowanych lekach. Wgląd w te dane pozwala na wyeliminowanie istotnego problemu jakim są interakcje lekowe. Opiekę farmaceutyczną kieruje się do każdego pacjenta. Powinna obejmować przede wszystkim pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe tj. cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze oraz dla pacjentów starszych, u których występuje zjawisko polipragmazji. Podczas spotkania farmaceuta nie tylko rozwiązuje problemy związane z farmakoterapią, ale również edukuje pacjenta na temat jednostki chorobowej.
Problemy z wprowadzeniem opieki farmaceutycznej
Pomimo dobrych chęci droga do osiągnięcia sukcesu i wprowadzenia w Polsce opieki farmaceutycznej nie jest usłana różami. Wynika to z nieświadomości pacjentów, którzy nie doceniają jego wiedzy. Problemem często jest też ograniczona powierzchnia apteki. Apteka realizująca opiekę farmaceutyczną wymaga oddzielnego pomieszczenia, w którym pacjent i farmaceuta mogliby przeprowadzić swobodną rozmowę. W pracy farmaceuty zaszłoby wiele zmian takich jak zwiększenie odpowiedzialności, poszerzenie zakresu obowiązków, a także wydłużenie czasu pracy. Takie zmiany wymagałyby od pracodawcy zwiększenia wynagrodzenia, a to wiąże się z podniesieniem kosztów. Nie każdy właściciel apteki zdecydowałby się na taki krok, a póki co nie widać źródła finansowania w budżecie państwa.
Źródło: informacja prasowa Młoda Farmacja Białystok
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.