Filip Diks, e-recepta elektroniczna recepta

Ministerstwo Zdrowia wprowadzi e-recepty?

Ministerstwo Zdrowia prowadzi prace nad wprowadzeniem w Polsce recept elektronicznych, zwanych w skrócie e-receptami. To rozwiązanie ma zakończyć erę recept wypisywanych ręcznie przez lekarzy. Jakie korzyści niosą ze sobą e-recepty i kiedy możemy spodziewać się ich w powszechnej praktyce?

E-recepty w 2020 roku

Ministerstwo Zdrowia planuje w 2020 roku wycofać tradycyjne, papierowe recepty z obiegu, zastępując je receptami elektronicznymi. Póki co pracują prace nad pilotażem tego rozwiązania, a jego pierwsze efekty będzie można zobaczyć na początku przyszłego roku.

– Od wielu lat trwają prace w zakresie wprowadzenia e-recept. Ostatnio sprawa nabrała dynamiki i już obecnie są prowadzone pilotaże. Od 1 stycznia 2020 roku planowane jest wycofanie recept w postaci papierowej i właśnie wtedy zastąpią je dokumenty cyfrowe – mówi newsrm.tv Łukasz Kamiński, dyrektor zarządzający LekSeek Polska.

Polacy chcą recept elektronicznych

Raport „E-Zdrowie oczami Polaków”, przygotowanego przez LekSeek Polska, mówi, że niemal
75% osób chciałoby otrzymywać receptę lub zwolnienie drogą elektroniczną np. poprzez e-
mail. Co zaskakuje, także osoby starsze preferują tego typu formę otrzymywania e-recepty (w grupie wiekowej 50+ aż 72,7% odpowiedziało pozytywnie).

– Ręczne wypisywanie recept jest bardzo czasochłonne. Na jednej recepcie możemy wypisać tylko pięć leków. Często pacjenci przyjmują tych leków więcej. Jeżeli chcemy przepisać leki na kilka miesięcy, to recepty musimy kopiować. Korzystając z elektronicznej recepty możemy to zrobić automatycznie, klikając kilka razy w klawiaturę komputera. Dzięki temu zyskam czas, który mogę poświęcić na rozmowę z chorym – dodaje Filip Diks, kardiolog.

Statystycznie 20-minutowa wizyta u lekarza to tylko 4 minuty badanie i rozmowa z pacjentem. Pozostały czas, czyli aż 16 minut to czas poświęcony na zapoznanie się z dokumentacją medyczną, jej uzupełnianie, a także wystawianie zwolnień lekarskich i recept. Wypisanie samej recepty zajmuje średnio 4 minuty.

Wg Łukasza Kamińskiego, zintegrowanie e-recepty z bazą leków ułatwi ich wyszukiwanie, przepisanie odpowiedniej dawki, oraz ułatwi dostęp do listy leków refundowanych, w tym wybór odpowiedniego poziomu odpłatności do wybranego leku.

System elektronicznych recept stosowany jest m.in. w Estonii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Belgii, Grecji, Islandii oraz Włoch.

Wypowiedź: Łukasz Kamiński, dyrektor zarządzający LekSeek Polska, Filip Diks, kardiolog.

Źródło: informacja prasowa / newsrm.tv

4.3/5 - (288 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH