Nowy śmiertelny wirus

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że odnotowano już drugi przypadek śmiertelny nowej wirusowej choroby układu oddechowego, która przypomina nieco SARS.

WHO ogłosiła także wykrycie trzech kolejnych przypadków nowej choroby. Wszystkie mają związek z krajami arabskimi – z Arabią Saudyjską lub Katarem, jednak jedną osobę przewieziono na leczenie do Wielkiej Brytanii. Zdaniem lekarzy wirus nie przenosi się łatwo z człowieka na człowieka. Najprawdopodobniej osoby, które zachorowały, zaraziły się nim od zwierząt.

Koronawirusy to rodzina wirusów, do której należą m.in. wirusy powodujące przeziębienie oraz zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Koronawirusy atakują liczne gatunki zwierząt. W 2002 roku epidemia SARS zabiła około 800 osób. Źródło zakażeń znajdowało się wtedy w Hong Kongu. Stamtąd koronawirus następnie trafił do ponad 30 krajów świata.

Badania wykazały, że nowy koronawirus bardzo różni się budową od wirusa powodującego SARS. Światowa Organizacja Zdrowia nadal stara się ustalić źródło infekcji. Jak wykazały badania genetyczne, odkryty wirus jest blisko spokrewniony z wirusem znajdywanym w organizmach nietoperzy. W wydanym oświadczeniu, organizacja zastrzega, że wirus może występować także poza terenem dwóch krajów, w których odnotowano przypadki zachorowań. Dlatego WHO sugeruje wykonywanie badań w kierunku nowego wirusa u pacjentów z niewyjaśnionymi zapaleniami płuc – nawet jeśli nie mieli oni żadnych powiązań z Katarem czy Arabią Saudyjską.

5/5 - (7 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH