Schizofrenia to osiem odrębnych chorób

Schizofrenia to nie jedna, ale osiem odrębnych genetycznie chorób z własnymi zestawami objawów – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona w St. Louis.

Ryzyko wystąpienia schizofrenii u osób obciążonych genetycznie wynosi aż 80 proc., ale dotąd specjalistom trudno było wskazać odpowiadające za to geny.

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali blisko 700 tys. polimorfizmów pojedynczego nukleotydu (ang. single nucleotide polymorphism, SNP). Porównywali SNP 4200 schizofreników i 3800 przedstawicieli grupy kontrolnej. Dzięki temu ustalili, jak poszczególne warianty genetyczne oddziałują na siebie, prowadząc do choroby.

W przypadku urojeń naukowcy dopasowali do objawów grupę cech genetycznych, których interakcja pozwoliła przewidywać schizofrenię z 95-proc. pewnością. W innej grupie zauważono, że zdezorganizowana mowa i zachowanie wiążą się z zestawem wariantów genetycznych niosących za sobą stuprocentowe ryzyko choroby.

-Po dziesięcioleciu frustracji w dziedzinie genetyki psychiatrycznej zidentyfikowaliśmy sposób, w jaki geny oddziałują na siebie; jak orkiestra działa harmonijnie, zapewniając zdrowie albo ulega zaburzeniu, skutkując unikatowymi klasami schizofrenii – mówił dr C. Robert Cloninger.

O ile poszczególne geny jedynie słabo i niekonsekwentnie wiążą się ze schizofrenią, o tyle grupy wchodzących w interakcje klastrów genów tworzą już wysokie i konsekwentne ryzyko choroby rzędu 70-100 proc. W sumie badacze zidentyfikowali 42 klastry, które znacząco podwyższają ryzyko choroby.

Kiedy badacze stworzyli profile, czyli pogrupowali pacjentów w oparciu o rodzaj i nasilenie, okazało się, że istnieje osiem odrębnych genetycznie typów choroby.

Według Amerykanów, identyfikując warianty genetyczne i przypisując je do objawów konkretnych pacjentów, wkrótce będzie można dopasować metodę leczenia do szlaku powodującego obserwowane problemy.

Dr Cloninger uważa, że takie podejście pozwoli zrozumieć, jak geny współdziałają w innych powszechnych i złożonych chorobach, np. nadciśnieniu czy cukrzycy.

(Źródło: kopalniawiedzy.pl)

5/5 - (96 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH