Środki nasenne zwiększają ryzyko demencji

Środki nasenne i przeciwlękowe mogą zwiększać ryzyko demencji nawet o 51 proc. Ryzyko jest tym większe, im częściej i dłużej leki te są stosowane.

Wyniki badań na ten temat naukowcy z Kanady i Francji publikują na łamach “British Medical Journal”.

Badacze przeanalizowali dane o stanie zdrowia 1796 mieszkańców Quebecu (prowincji Kanady) w wieku co najmniej 66 lat. Wszyscy mieli objawy choroby Alzheimera i zażywali środki nasenne i uspokajające zawierające benzodiazepiny. Naukowcy prównali ich dane z danymi o stanie zdrowia prawie 7000 osób w tym samym wieku z tego samego regionu Kanady, którzy nie mieli objawów demencji. Na tej podstawie francuscy i kanadyjscy specjaliści wyliczyli, że benzodiazepiny zażywane przez co najmniej trzy miesiące o 51 proc. zwiększają ryzyko choroby Alzheimera.

Sophie Billioti de Gage, główna autorka badań, przyznaje, że nie wykazano bezpośredniego związku między benzodiazepinami i demencją, ale korelacja między nimi jest bardzo silna.

Dr Eric Karran Alzheimer’s Research UK ma jednak wątpliwości. Przyznaje, że jest to ważne badanie, ale podkreśla, że jego słabością jest to, że zaburzenia snu oraz stany lękowe mogą być pierwszym objawem dopiero rozwijającej się choroby Alzheimera. Leki zawierające benzodiazepiny mogły być zatem podawane ludziom, którzy już chorowali.

Nie ma jednak wątpliwości, że benzodiazepiny nie powinny być stosowane przewlekle, ponieważ z czasem spada ich skuteczność terapeutyczna, na dodatek u niektórych osób mogą doprowadzić do uzależnienia. U osób starszych obniżają sprawność psychomotoryczną, co bardziej naraża je na upadki.

Na chorobę Alzheimera choruje 36 mln ludzi na świecie, a ryzyko tego schorzenia zwiększa się wraz z wiekiem.

(Źródło: medonet.pl)

4.8/5 - (143 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH