Rak płuca: coraz skuteczniejsze terapie

Polscy pacjenci mają dostęp do coraz skuteczniejszych metod leczenia raka płuca – przekonywali specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Mimo to liczba zachorowań na ten rodzaj nowotworu w naszym kraju wciąż rośnie. Każdego roku liczba nowych zachorowań przekracza 20 tysięcy.

Dr Dariusz Kowalski z Centrum Onkologii w Warszawie podkreśla, że chociaż spadła liczba palaczy, to nie widać tego jeszcze w statystykach zachorowalności. Taki spadek widać już w Stanach Zjednoczonych, ale tam walkę z paleniem tytoniu rozpoczęto dużo wcześniej.

Średnia wieku chorych na ten rodzaj nowotworu to 55-65 lat, dlatego musimy poczekać 10-20 lat, gdy w ten wiek wejdą osoby, które nigdy nie paliły albo szybko rzuciły nałóg. Wówczas również zanotujemy spadek zachorowań – tłumaczy specjalista.

W ostatnich latach chorzy mogą korzystać z coraz skuteczniejszych terapii. Kilkanaście lat temu olbrzymi postęp nastąpił w leczeniu pierwotnego raka piersi, teraz widzimy przełom w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca.

70 proc. chorych na raka płuca zgłasza się do onkologa w zaawansowanym stadium. Większość z nich wymaga paliatywnego leczenia.

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

4.6/5 - (118 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH