Dwa pytania pomogą w diagnozie alkoholizmu

Wystarczy zadać dwa proste pytania, na które pozytywna odpowiedź może świadczyć, że mamy problem z nadużywaniem alkoholu – wynika z badań brytyjskich naukowców.

Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester twierdzą, że odpowiedź tylko na dwa poniższe pytania może pomóc lekarzowi, który przyjmuje pacjenta, w zdiagnozowaniu potencjalnego lub rzeczywistego problemu z nadużywaniem alkoholu.

  1. Jak często wypijasz sześć lub więcej drinków przy jednej okazji?
  2. Czy w rezultacie picia lub zażywania narkotyków w zeszłym roku wydarzyło się coś, czego sobie nie życzyłeś?

Badacze z zespołu pod kierownictwem konsultanta psychoonkologii przejrzeli 17 studiów na temat spożycia alkoholu, w których przebadano ponad 5 tys. osób, by sprawdzić, czy zadanie jednego lub dwóch prostych pytań przesiewowych może być podstawą do interwencji. I tak na przykład odpowiedź na pierwsze z pytań – raz w miesiącu lub częściej – może być wskazówką, że osoba, która udzieliła takiej odpowiedzi może mieć problem z nadużywaniem napojów wyskokowych.

W wyniku badań uznano, że optymalne wydają się dwa pytania. Jednak w celu lepszego rozpoznania u pacjenta problemu alkoholowego, można zadać cztery i więcej pytań. Tak przeprowadzony wywiad pozwala na uzyskanie dokładnośi na poziomie 90,9 proc. i wymaga tylko 3,3 pytania na jednego badanego.

Wyniki badań opublikowano w “British Journal of General Practice”.

(Źródło: gazeta.pl)

4.5/5 - (72 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH