Przeprowadzone przez naukowców z brytyjskiego University College London badania wykazały, że obowiązujący do tej pory mit o tym, że mężczyznom łatwiej jest rzucić palenie niż kobietom jest nieprawdziwy.
Przeprowadzający badania, prof. Martin Jarvis z wydziału epidemiologii i zdrowia publicznego University College London uważa, że różnice w płci mogą mieć znaczenie jedynie jeśli chodzi o dobranie metody rzucenia palenia.
Na potrzeby badań naukowcy poddali analizie dane około 102 tys. palaczy, którzy brali udział w badaniach w latach 2006-2007 w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii. Wyniki były podobne w każdym z tych krajów.
Wyniki opublikowano w magazynie „Tobacco Control”. „Nasze wnioski są przekonującym dowodem na to, że mężczyźni wcale nie mają większych sukcesów w rzucaniu palenia niż kobiety. Ten stereotyp jest krzywdzący przede wszystkim dla pań, które mogą w niego uwierzyć” powiedział Jarvis. „Jest on równie szkodliwy dla pracowników służby zdrowia i ustawodawców, którzy starają się pomóc społeczeństwu w rozstaniu z papierosami”.
Wykazano, że przed 50 rokiem życia to kobiety mogą się pochwalić większymi sukcesami w rzucaniu palenia. Szczególnie dotyczy to osób między 20. a 30. rokiem życia. Mężczyznom częściej udaje się walka z nałogiem po 60. roku życia, choć, jak podkreślili badacze, może mieć to związek z większym odsetkiem zgonów wśród starszych mężczyzn.
Generalnie wyniki pokazały, że w USA nałogu odsetek osób którym udało się pozbyć nałogu wynosił 50 proc. dla kobiet i 47 proc. dla mężczyzn, natomiast w Kanadzie odpowiednio: 46 proc. kobiet i 43 proc. mężczyzn. W Wielkiej Brytanii nie upubliczniono danych. (Żródło PAP)