W 2030 roku będzie o 75 proc. więcej zachorowań na raka!

Światowa Organizacja Zdrowia WHO opublikowała prognozy, z których wynika, że w 2030 roku, w 180 krajach, na raka będzie chorować około 22,2 mln. osób. Dla porównania, w 2008 roku chorobę wykryto u 12,7 mln. osób na świecie.

Prognoza WHO została opublikowana w najnowszym wydaniu czasopisma medycznego „Lancet Onkology”. Eksperci przewidują, że największy wzrost zachorowalności, bo aż o 90 proc., będzie obserwowany w krajach rozwijających się. W Polsce w roku 2025 częstość wykrywania chorób nowotworowych będzie większa o około 40 proc. Krajowy Rejestr Nowotworów prognozuje, że w tym roku nowotwór będzie wykryty u około 180 tysięcy osób.

Jako główne przyczyny wskazuje się proces starzenia się społeczeństw oraz niezdrowy tryb życia, który jest najbardziej charakterystyczny dla krajów rozwijających się, w których największy odsetek ludzi źle się odżywia i pali papierosy. W krajach bogatszych (do których zalicza się Polskę) obserwuje się najwięcej przypadków nowotworów płuc, jelita grubego, piersi u kobiet i prostaty u mężczyzn. W krajach biedniejszych: raka krtani, wątroby oraz żołądka.

Pocieszający jest fakt, że współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie w walce z nowotworami. Obecnie w Stanach Zjednoczonych u dwóch na trzech chorych uzyskuje się tzw. pięcioletnie przeżycie. W Polsce póki co statystyki te nie są jeszcze tak pozytywne. Obecnie pięcioletnie przeżycie notuje sie u 40 proc. chorych, ale jeszcze 15 lat temu statystyki mówiły, że takie efekty leczenia są widoczne jedynie u 25-30 proc. chorych.

Prof. Tadeusz Pieńkowski, szef kliniki onkologicznej Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku mówi, że w naszym kraju najlepsze wyniki osiąga się w walce z nowotworem piersi u kobiet. Aż u 75 proc. uzyskuje się wspomniane pięcioletnie przeżycie, a wiele pacjentek może żyć z choroba nawet ponad 20 lat. (Źródło PAP)

4.7/5 - (60 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH