Męska pigułka antykoncepcyjna

Czasopismo „PLos Genetics” poinformowało, że w najbliższym czasie, dzięki odkryciu genu odpowiedzialnego za produkowanie zdrowych plemników, możliwe się stanie stworzenie pigułek antykoncepcyjnych dla mężczyzn.

Gen odkryli naukowcy z University of Edinbourgh. W tym celu manipulowali oni w sposób losowy genami u myszy i sprawdzali, które osobniki stawały się bezpłodne. W ten sposób odkryli gen, który nazwali Katnal1.
Jest on odpowiedzialny za kodowanie białka ważnego dla rozwoju plemników. Bez jego obecności plemnik jest „niepełny” i organizm sie go pozbywa. Według autorów badań, lek który zakłócałby działanie genu Katnal1, byłby skutecznym i co najważniejsze odwracalnym środkiem antykoncepcyjnym. Ponieważ metoda działałaby w późnym etapie tworzenia plemników, nie pozostawiałaby trwałych efektów.
Do tej pory mężczyźni mogli stosować tylko dwie metody antykoncepcji – prezerwatywy i chirurgiczne podwiązanie nasieniowodów (wazektomia). Odkrycie genu Katnal1 byc może pozwoli na odkrycie następnego. Ponadto daje nadzieje na poznanie niektórych przyczyn bezpłodności u mężczyzn.

4.4/5 - (263 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH